Bizimle İletişime Geç

Dünya

Portekiz’de 10 farklı ormanlık alanda yangın: 3 günlük yas ilan edildi

Portekiz’de 10 farklı ormanlık alanda çıkan yangında en az 62 kişi yaşamını yitirdi, ülkede 3 günlük yas ilan edildi

’de 60 farklı ormanlık alanda çıkan yangında en az 62 kişi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirenlerin sayısının da giderek arttığı bildirildi. Başbakan Costa, “Son zamanların en büyük insanlık trajedisiyle karşı karşıyayız” dedi. Ülkede 3 günlük yas ilan edildi.

İçişleri bakanı Jorge Gomes tarafından yapılan açıklamaya göre üç kişi dumandan boğularak öldü. Gomes özellikle ülkenin merkez bölgesindeki Pedrógão Grande belediyesinde çıkan yangından sonra olay yerinden kaçmaya çalışan dört araba içindeki 18 kişi Figueiró dos Vinhos’u Vinhos Castanheira de Pera’ya bağlayan yol üzerinde alevlere arabalarının içinde yakalandılar.

 

 

Çıkan yangında bazıları itfaiyeci olmak üzere en az 62 kişinin öldüğü, 59 kişinin yaralandığını açıklandı. Pek çok aracın Leiria bölgesinde Figueiró dos Vinhos belediyesinden Castanheira de Pera’ya giden otoyolda alevlere yakalandığı bildirildi. Bu kişilerden en az 30 tanesinin ise karbon zehirlenmesinden yaşamını kaybettiği bildirildi.

Yangının yerleşim yerlerine de ulaştığı belirtilirken görgü tanıklarına göre 4 bin kişilik Pedrógão Grande beldesinde 20 ev yandı.

Başbakan Costa, önceliğin devam eden yangınla mücadele ve ölenlerin ailelerine destek olduğunu söyleyerek “Son zamanların bu şekildeki en büyük insanlık trajedisiyle karşı karşıyayız” dedi. Costa, bu tip olayların önlenmesi için sıkı tedbirler alınması gerektiğini de vurgularken Portekizli Publico gazetesi, yangını “son yılların en ölümcül olaylarından biri” olarak tanımladı.

İlgili:  Aladağ’da 11 çocuğun yanarak öldüğü yanan yurdu 'namahrem' diye denetlememişler!

Portekiz emniyet güçleri ilk belirlemelere göre yangının sabotaj olmadığı görüşünde.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya