Bizimle İletişime Geç

Kent-Ekoloji

RES firması, kestiği ağaçlara karşılık ‘özür’ mahiyetinde diktiği fidanları da kesti

Kestiği onbinlerce ağacın yerine yol kenarlarına birkaç çam fıstığı fidanı diken RES firması, bir sene içerisinde kendi diktiği fidanları da yok etti.

Tekirdaü Kıyıköy’e yapılması planlanan Rüzgar Enerji Santrali Projesi kapsamında Güngörmez Ormanları’nda kesilen onbinlerce ağacın yerine yol kenarlarına birkaç çam fıstığı fidanı diken firması, bir sene içerisinde kendi diktiği fidanları da yok etti.

Saray Gazetesi’nin haberine göre, Güngörmez Ormanları’nda Kıyıköy Rüzgar Enerji Santrali Projesi kapsamında RES firması tarafından onbinlerce kesilmiş, yok edilen 500 yıllık kök sistemine sahip ormanların yerine yol kenarına birkaç çam fıstığı fidanı dikilmişti. Geçtiğimiz yıl dikilen fidanların yerinde bu yıl adeta yeller esiyor.

RES firması tarafından göz boyamak için yol kenarlarına ve RES çevrelerine dikilen fidanların büyük bölümü bakımsızlıktan kurumuş durumda.

Ne olmuştu?

Güngörmez ve Bahçeköy arasında Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) yapılmadan kurulan RES projesinde, Santral İnşası, Enerji nakil hatları, dev direk ve pervanelerin nakliyesi için yeni açılan veya genişletilen yollar nedeniyle yüz binlerce ağaç kesilmiş, RES firması kesilen ağaçların yerine çam fıstığı fidanı dikerek, 500 yıllık kök sistemine sahip ormanlarının yerini birkaç fıstık ağacıyla doldurabileceğini iddia etmişti.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kent-Ekoloji