Bizimle İletişime Geç

Dünya

Rusya: ABD’nin Suriye uçağını vurması, IŞİD’e yardım anlamına geliyor

Rusya Dışişleri, ABD’nin dün Suriye ordusuna ait bir uçağı vurmasını ‘saldırgan bir eylem ve teröristlere yardım’ olarak niteledi

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ’nin dün ordusuna ait bir uçağı vurmasını ‘saldırgan bir eylem ve teröristlere yardım’ olarak niteledi.

Rus basınına konuşan Ryabkov “Suriye ordusunun vurulma olayını endişe ile karşıladık. Suriye ordusuna yönelik bu doğrudan , tehlikeli bir gerginliğe götürecek bir adım. Washington’ı gelecekte bu gibi yöntemleri kullanma konusunda dikkatli olması yönünde uyarıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ryabkov şöyle devam etti: “Bu, saldırgan bir eylem ve uluslararası hukukun doğrudan ihlal edilmesinden başka bir şey değil. Bu, terörle mücadele eden bir politika izlediğini belirten ABD’nin, kendisiyle savaşan teröristlere yaptığı bir yardım.”

Ryabkov, bu eylemin ABD’nin uluslararası hukuku göz ardı etme çizgisini devam ettirdiğini de gösterdiğini vurguladı.

Ryabkov “Washington’da iktidarda kim olursa olsun, oradaki insanlar belirli kurallara yukarıdan bakmaya, onları küçümsemeye alışkınlar, bazı durumlarda da ayan beyan uluslararası davranış temellerini ihlal ediyorlar” dedi.

Ryabkov, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Güç kullanmak, kuşkusuz talep gören bir yöntem, ancak terörle mücadeleden bahsediyorsak, bu önemli bir konu. Rusya eylemleriyle terörle mücadelede güç faktörünün başlıca unsurlardan olduğunu, ancak bunun meşru ve uluslararası hukuk kurallarına dayalı olarak gerçekleştirilmesi gerektiğini gösterdi. Bunu yaparken ayrıca Suriye’nin meşru hükümeti ile işbirliği yapılması gerekiyor. Ancak ABD, bunun tam tersini yapıyor. Sadece temas kurmamakla kalmıyor, ayrıca bir de Suriye ordusuna karşı güç kullanıyor.”

İlgili:  Trump Jr ile Rus avukatın buluşmasına eski Sovyet istihbarat yetkilisi de katılmış

Ryabkov, ABD’nin saldırı konusunda Rusya’ya bilgi verip vermediği sorusuna da “İki ülke arasında askeri düzeyde tehlikeli kazaları önlemek için sürekli temas var, ancak bu yöndeki temaslar asla kamuya açılmıyor” yanıtını verdi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya