Bizimle İletişime Geç

Dünya

Rusya: Batı’nın kimyasal soruşturmayı engellemesi Esad’ı devirme amaçlı

Rusya Dışişleri Bakanı, Batılı ülkelerin, Moskova’nın OPCW heyetinin İdlib’e giderek “kimyasal saldırı” bölgesinde bizzat araştırma yapmasını bloke ettiğini açıkladı

’nin İdlib kentinde “ ” iddialarının yerinde soruşturulması Batılı ülkeler tarafından engelleniyor.

RT’de yer alan habere göre Çinli mevkidaşı Wang Yi ile Astana’da basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Sergey , Kimyasal Silahların Önlenmesi Örgütü’nün (OPCW) İdlib’de “kimyasal saldırı” olduğu iddia edilen bölgeyi yerinde ziyaret etmesi önerisinin, Batılı ülkeler tarafından reddedildiğini kaydetti.

Lavrov bu reddin, BMGK’nın Suriye hakkında “siyasi uzlaşma ve geçiş”i tarif ettiği 2254 No’lu karara tezat teşkil ettiğini, bu durumda Batılı ülkelerin Beşar Esad’ı devirmeyi hedeflediğini belirtti.

Rusya’nın önerisinde, “kimyasal saldırı”da kullanılan uçakların havaladığı iddia edilen Şayrat Üssü’ne ziyaret de bulunuyordu.

Lavrov, ve Britanya’nın “saldırı bölgesinden numuna aldıklarını” söylediğini, ancak ne ’nın, ne Britanya’nın ne de OPWC’nin bu numuneleri ne zaman, nereden ve kimler tarafından alındığına ilişkin soruları yanıtlamadığını vurguladı.

Lavrov, OPWC’nin “itibarsız bir örgüt” haline gelmeye çok yakın olduklarını da sözlerine ekledi.

İlgili:  İtalya'nın yeni başbakanı Paolo Gentiloni oldu

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya