Bizimle İletişime Geç

Üniversite

Şartlı refleks: Üniversite güvenliği ders için hazırlanan grev pankartını gerçek sandı

Kocaeli Üniversitesi’nin özel güvenlik görevlileri, Uygulamalı Toplu Pazarlık dersi için hazırlanan grev pankartını gerçek sanınca öğrencilere saldırmak için harekete geçti

Kocaeli Üniversitesi’nin özel güvenlik görevlileri, Uygulamalı Toplu Pazarlık dersi için hazırlanan pankartını gerçek sanınca ‘müdahale’ etmek için harekete geçti.

Evrensel’den Hasret Gültekin Kozan’ın haberine göre dün Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde (İİBF) 8’inci dönem seçmeli Uygulamalı Toplu Pazarlık dersinin ardından fakülte önünde “Bu iş yerinde grev vardır” pankartıyla hatıra fotoğrafı çektirdi. Öğrencilerin üzerinde ders için hazırlanan grev önlükleri de bulunuyordu.

Güvenlik kamerasından pankartı gören güvenlik görevlileri ise koşarak öğrencilerin yanına gelerek, “Burada ne oluyor?” diye sordu.

Öğrencilerin ders için hatıra fotoğrafı çektirdikleri yanıtını alan güvenlik görevlileri fakülte önünden ayrıldı.

‘Gerçekten garip bir duru m’

Konuyla ilgili yapan dersin hocası Prof. Ahmet Selamoğlu, öğrencilerin şaşırdığını belirterek, “Ben hatıra fotoğrafı çekildikten sonra odama geçtim, olay benden sonra olmuş, sonra derste öğrencilerim söyledi. Gerçekten garip durum, bir şey de diyemiyorum. Memleketin içinde bulunduğu durumu bize gösteriyor” dedi.

Uygulamalı Toplu Pazarlık dersi nasıl yapılıyor?

Uygulamalı Toplu Pazarlık dersinde, öğrenciler işveren ve işçi sendikası olarak ikiye ayrılarak toplu sözleşme sürecine giriyor. Anlaşma sağlanmayınca arabulucuya gidiliyor, buradan da sonuç çıkmayınca grev kararı alınıyor ve fiziken de uygulanıyor.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Üniversite