Bizimle İletişime Geç

Aktüel

‘Saygın tutum indirimi’ni haberleştirdiği için yargılanan gazetecinin ne ile suçlandığı belli değil!

Diyarbakır’da 14 yaşındaki çocuğa yönelik cinsel istismar sanığına verilen “saygın tutum indirimi”ni haberleştirdiği için yargılanan gazeteci Felat Bozarslan’ın davası görüldü

Diyarbakır’da 14 yaşındaki çocuğa tecavüz eden sanığa “saygın tutum” indirimi uygulayan mahkeme kararını haberleştirerek “yayın yasağını ihlal ettiği” iddiasıyla yargılanan DHA muhabiri Felat Bozarslan’ın duruşması Diyarbakır 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Artı Gerçek’ten Bahar Kılıçgedik’in haberine göre, mahkeme hakimi, söz konusu suça konu haberin dosyada olmadığı belirtti. Bunun üzerine söz alan avukat Bayhan Bozarslan, iddianameyi hazırlayan savcının dava konusu olan delili dosyaya koymamasından kaynaklı suç konusu bir delilden bahsedilemeyeceğini belirterek, müvekkilinin delil yetersizliğinden beraatine karar verilmesini talep etti.

Karar verilmesi beklenen celsede, suça konu olarak gösterilen delilin istenmesi için duruşma 20 Kasım tarihine erteledi.

Dosyaya getirilen gizlilik kararını ve yayın yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle 4,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan gazeteci Bozarslan ise yargılama safhasında verdiği savunmada, mahkemenin aldığı “yayın yasağı” kararının usule ve yasaya aykırı olduğunu söyledi. Bozarslan, mahkemenin karara yayın yasağı koyamayacağı gibi, bu kararın da kendilerine ve ajanslarına iletilmediğini belirtti.

İlgili:  İlker Başbuğ Yüce Divan'da yargılanacak

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel