Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Şeyhler ve dervişler memleketi: Diyanet, 30 tarikatla ‘Cemaatler ve Tarikatlar Buluşması’ yapacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, 30 kadar cemaat ve tarikatla yaptığı ön görüşmenin ardından belirlediği 5 ilke çerçevesinde “Cemaat ve Tarikatlar Buluşması” düzenleyecek

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaklaşık 30 cemaat ve tarikatla yaptığı ön görüşmenin ardından “Cemaatler ve Tarikatlar Buluşması” düzenlemeye karar verdi.

Yeni Şafak’ın haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı Cumhuriyet tarihinde ilk defa “Cemaatler ve Tarikatlar Buluşması” düzenleyeceğini duyurdu.

Toplantı öncesinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz ve İSAM Başkanı Raşit Küçük’ten oluşan 3 kişilik ekip, cemaat ve tarikat liderleriyle ön görüşmeler gerçekleştirdi.

Diyanet’in şimdiye kadar görüştüğü tarikat ve gruplar şöyle:

Risale-i Nur Cemati: Yazıcılar Grubu (Hayrat Vakfı), Nesil Grubu, ‘Okuyucular’ olarak bilinen Kurdoğlu Grubu, Hizmet Vakfı Grubu, Meşveret Grubu, Med-Zehra Grubu, Zehra Grubu, İhlas Nur Grubu, Arslanbey Eğitim ve Kültür Vakfı, S. Hilmi Tunahan Cemaati, Mustazaflar Cemiyeti, İhvan Cemaati, Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV), Cerrahi Tekkesi ve Kubbealtı Grubu; Nakşibendi Tarikatı: İskender Paşa Cemaati, İsmailağa Cemaati, Menzil Cemaati, Norşin’de Şeyh Nurettin Mutlu, Şeyh Abdülkerim Çevik ile Şeyh Alamuddin, Şanlıurfa’da Şeyh İzettin Aksan, Erzincan’da Şeyh Muhammed Nayır; Süleyman Efendi cemaati

Görüşmelerde, Diyanet’in Cemaat ve Tarikatlardan istediği, “olmazsa olmaz ” 5 ilke belirlendi.

Belirlenen ancak listedeki tarikatlarda bulunmadığı bilinen ilkeler şöyle:

1. Tekfir etmeyeceksin

Sadece kendini hak bilip, kendin gibi inanmayan, kendin gibi düşünmeyen ve kendin gibi yaşamayanları dinden çıkmakla suçlamayacaksın.

2. Ötekileştirmeyeceksin

Kendin gibi inanmayanı ve yaşamayanı ötekileştirmeyeceksin, azınlığa düşürmeyeceksin.

3. İslam’dan ayrılmayacaksın

İslam ilminden ayrılmayacaksın, İslam’ı kendine göre yorumlamayacaksın.

4. Şahısçı olmayacaksın

Şahısları hakikatin yerine ikame edemezsiniz, baki hakikatleri fani şahsiyetler üzerine bina edemezsiniz. Biz irademizi bir faniye teslim edemeyiz.

5. Şiddete karşı duracaksın

Kim olursa olsun şiddete başvurduğu zaman, toplum olarak, millet olarak hepimizi karşısında bulmalı.

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel