Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Silivri Cezaevi’nde mahpusların kıyafetleri işkenceyle toplatılıyor

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, Silivri Cezaevi’nde mahpuslara işkence yapılarak kişisel kıyafetlerinin toplandığını; tek tip elbise dayatmasını başlatmak için hazırlık yapıldığını duyurdu

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, yaptığı açıklamayla Silivri Cezaevi’ndeki mahpuslara “tek tip elbise” dayatmasının yapıldığını ve bu kapsamda kıyafetlerin işkenceyle toplatıldığını duyurdu.

İşkenceyle kişisel elbiseler toplanıyor

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’nin açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“Günlerdir tartışılan Tek Tip Elbise dayatmasının Silivri 9 nolu’da bulunan tutsaklar üzerinde uygulanmaya başlandığı bilgileri avukatları tarafından verildi. Burada bulunan tutsaklara işkenceyle kişisel elbiseleri alınmaya başlandı.”

Açıklamada, “Tep tip elbise dayatmasına izin vermeyeceğiz” denildi.

Ne olmuştu?

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Erdoğan’ın kaldığı oteli basan askerlerin yargılandığı davada bir sanığın Türkçe’de “kahraman” anlamına gelen “Hero” yazılı tişört giymesiyle AKP’liler tarafından tek tip elbise tartışması açılmıştı.

Erdoğan, Guantanamo örneğini vererek  “FETÖ’cülerin bu iyi günleri. Geçen gün Sayın Başbakanımızla da konuştum. Artık bunlar (FETÖ sanıkları) mahkemeye çıkarken Guantanamo’da olduğu gibi bunları da tek tip elbise ile çıkaralım. Tek tip elbise” demişti.

 

İlgili:  Tutuklu akademisyenler için 'özgürlük nöbeti' tutuluyor

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel