Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Son KHK’lar ile HDP’li vekillerin vekilliği düşebilir

Yurtdışında bulunan kişilerin, “yurda dön” çağrısına uymaması halinde vatandaşlıktan çıkarılacak olması, HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk ve HDP Şirnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın vekilliklerini de tehlikeye düşürüyor

OHAL kapsamında çıkarılan 679, 680 ve 681 No’lu son üç Kanun Hükmünde Kararname ile (KHK) yurtdışında olan Türkiye vatandaşlarının, vatandaşlıktan çıkarılabilmesi öngörülüyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, bu düzenleme ile “kaçak” durumda bulunan kişilerin, “yurda dön” çağrısına uymaması halinde vatandaşlıktan çıkarılacak olması, HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk ve HDP Şirnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın vekilliklerini de tehlikeye düşürüyor.

Öztürk ve Sarıyıldız, “yurda dön” ilanına rağmen 3 ay içinde yurda dönmemeleri halinde vatandaşlıktan çıkarılırsa vekillikleri tehlikeye düşecek. Buna göre anayasanın 76. maddesi ile milletvekili seçilebilmek için “Türk vatandaşı” olmak şartı kapsamında HDP’li vekillerin vekilliklerinin düşmesi gündeme gelecek.

Vatandaşlıktan çıkarma kararı yargı tarafından onanması ile kararın TBMM Genel Kurulu’nda okunduğu anda uygulamaya girecek.

İki vekilin vekilliklerinin düşmemesi için Türkiye’ye gelmesi halinde ise bu kez vekillerin haklarında açılan davalar kapsamında tutuklanma ihtimalleri ortaya çıkıyor.

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel