Bizimle İletişime Geç

Dünya

Sovyetler’i İkinci Dünya Savaşı’nı başlatmakla suçlayan Polonya’ya Rusya’dan yanıt: Sabrımız sınırsız değil!

Sovyetler Birliği’ni 2. Dünya Savaşı’nın başlamasından sorumlu tutan Polonya Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski’ye Rusya’dan, “Sabrımız sınırsız değil” yanıtı geldi

’ni ’nın başlamasından sorumlu tutan Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski’nin yeni bir provokasyon gerçekleştirdiğini söyleyen Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, ’nın sabrı sınırsız olmadığı için Batılı ülkelerden Varşova yönetimini uyarmasını istedi.

Sputnik’in haberine göre, Waszczykowski’nin sözlerine Facebook hesabından yanıt veren Klintseviç, söz konusu açıklamanın tarihle doğrudan bir ilişki olmadığını, Varşova yönetiminin milliyetçi ve Rusofobik politikaları körüklediğini vurguladı.

‘Polonya, köklerine kadar miliyetçilik virüsüne bulaşmış’

Polonya’nın eylemlerini “NATO’nun doğuya doğru düşüncesizce ve bu bölgedeki halkın mentalitesini göz önüne almadan yaptığı genişlemenin sonucu” olarak nitelendiren Rus senatör, “Provokasyonlar birbirini izliyor. Köklerine kadar milliyetçilik virüsüne bulaşmış bu ülkede, öngörülebilir gelecekte Rusya’ya karşı aklıselim bir tutum sergileneceğine dair bir inancım yok. Bu nedenle Batılı siyasetçilere sesleniyorum: ‘Polonya yönetimiyle ilgilenin. Sabrımız sınırsız değil” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Witold Waszczykowski, İkinci Dünya Savaşı’nın Sovyetler Birliği ile ’nın eylemleri nedeniyle başladığını iddia etmişti.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrej Duda, 17 Temmuz’da “komünist propaganda”yı yasaklayan ve 500 civarı Sovyet anıtının kaldırılmasını öngören yasa tasarısını onaylamıştı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya