Bizimle İletişime Geç

Dünya

‘St. Petersburg saldırısını Türkiye’deki uluslararası bir terör örgütü finanse etti’

St. Petersburg metrosu bombacısını saldırıya hazırlayan kişi olduğundan şüphelenilen Abror Azimov’un ağabeyi Akram Azimov’un, saldırıyı hazırlamak için gereken parayı Türkiye’deki bir örgüt üyesinden temin ettiği belirtildi

Moskova’daki Basman mahkemesinde, Soruşturma Komitesi’nin Akram Azimov’un tutuklanması yönündeki talebinin ele alındığı bir duruşma yapıldı.

Akram Azimov’un tutuklanmasına hükmeden mahkemenin kararında, “Akram Azimov, St. bombacısı Ekbercan Celilov ile telefon görüşmeleri yaptı ve ’deki bir örgüt üyesinden aldığı paraları Azimov’a aktardı” denildi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Türkiye’deki teröristin hangi örgütüne bağlı olduğunun belirtilmediği kararda şu ifadelere yer verildi: “Soruşturma sonucunda, Azimov’un Celilov’la temas kurduğu ve ona para aktardığını gösteren verilere ulaşıldı. Azimov, saldırının hazırlanması için gereken mali kaynağı Türkiye’de bulunan aktif bir uluslararası örgütü üyesinden aldı. Bununla birlikte Azimov, örgüt üyelerinin Rusya topraklarında sorunsuz bir şekilde hareket etmesi için sahte belgeler düzenledi.”

Öte yandan mahkeme belgelerinde, Akram Azimov’un pasaportundan elde edilen verilere göre, zanlının Aralık 2016 – Mart 2017 arasında iki kere Türkiye’ye gittiği de vurgulandı.

Federal Güvenlik Servisi (FSB), dün St. Petersburg metrosu bombacısını saldırıya hazırlayan kişi olduğundan şüphelenilen Abror Azimov’un ağabeyinin başkent Moskova’da yakalandığını ve Rusya Soruşturma Komitesi’ne teslim edildiğini açıklamıştı.

İlgili:  Rusya, KDHC'nin balistik testini 'derin endişe' ile karşıladığını açıkladı

Soruşturma Komitesi Sözcüsü Svetlana Petrenko da, zanlının tutuklanması için mahkemeye başvuracaklarını kaydetmişti.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya