Bizimle İletişime Geç

Dünya

Suhna kasabası tamamen kurtarıldı, Deyr ez-Zor’a taarruz yolu açıldı

Rusya, Humus’taki ilerlemenin tamalandığını ve Deyr ez Zor yolunun tamamen açıldığını bildirdi

Savunma Bakanlığı, ordusunun Rus Hava Kuvvetleri’nin desteğiyle bu sabaha karşı ’nin bölgesindeki el Suhna kasabasını tamamen kurtardıklarını ve böylelikle kentinin kuşatmasının delinmesinin mümkün olduğunu açıkladı.

Deyr ez-Zor’a doğru taarruza geçmenin ve kuşatmayı delmenin yolu açıldı

Sputnik’in aktarımına göre, Rusya Savunma Bakanlığı’nın konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “13 Ağustos 2017’de Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin, hükümete bağlı güçlerin ve onlara destek veren milis birliklerinin ortak eylemleri sunucunda Humus bölgesinin doğusundaki el Suhna kasabası IŞİD militanlarından tamamen kurtarıldı” denildi.

Açıklamada ayrıca, “El Suhna’nın IŞİD teröristlerinden kurtarılmasıyla, Suriye hükümet güçlerinin Deyr ez-Zor kentine doğru taarruza geçmesinin ve kuşatmayı delmesinin yolu açılmış oldu” ifadelerine yer verildi.

Şoygu: Deyr ez-Zor’un kurtarılması, IŞİD’le mücadelenin başarısını belirleyecek

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, IŞİD’in kuşatması altındaki Deyr ez-Zor kentinin Suriye haritasında kilit nokta olduğunu, bu kentin kurtarılmasının IŞİD’le mücadelede belirleyici olacağını açıkladı.

Rossiya-24 kanalına konuşan Şoygu, “Bugün herkesin IŞİD’le mücadeleye odaklandığı ve bu mücadeleyi hedeflediği söylenebilir. Deyr ez-Zor kentinin olduğu gibi bir takım kilit noktalar var ve Deyr ez-Zor, bu noktaların en önemlisi. Oradaki insanlar yıllardır direniyor. Bu kent, IŞİD’le mücadelenin sona erdiğini gösterecek Fırat üzerindeki başlıca nokta” ifadelerini kullandı.

İlgili:  Rus ordusu: ABD ve Türkiye'nin 'ılımlı muhalifler'i Halep'te kimyasal silah kullandı

Suriye ordusu, IŞİD’in Deyr ez Zor’a düzenlediği saldırıları püskürttü

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, 5 Ağustos’ta askeri bir kaynağa dayandırdığı haberinde kuşatma altındaki Deyr ez-Zor’da bulunan Suriye ordu birliklerinin saldırıya katılan tüm militanları öldürdüğünü duyurdu.
Aynı zamanda Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait uçakların da IŞİD’in Deyr ez-Zor’a bağlı Tallet-Baruk, Maabar el Kanamat, el Mekabir ve Talla-Alluş bölgelerindeki mevzilerini ve araçlarını imha ettiği belirtildi.

Yaklaşık bir hafta önce Deyr ez Zor kenti ve 2 kilometre uzağındaki askeri havalimanı 3 yıldan fazla bir süredir IŞİD tarafından kuşatmaya alınmış durumda. Militanlar birkaç ay önce kentteki askerlerle havalimanındaki askeri birliklerin arasındaki iletişimi kesmeyi başardı.

IŞİD’in intihar saldırılarıyla ve bomba yüklü araçlarla düzenlediği çok sayıda saldırıya rağmen Deyr ez-Zor’daki askeri garnizon kenti başarılı bir şekilde savunmaya devam ediyor ve periyodik olarak karşı saldırıya geçiyor. Kentteki vatandaşlar ise havadan tedarik edilen yiyecek ve ilk yardım malzemeleriyle hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya