Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Süleyman Başer: 65 yaşındaki annem beni görmek için çıplak aramaya maruz kaldı

9 aylık hapishane sürecinin ardından geçtiğimiz hafta tahliye edilen HDP Basın Komisyonu üyesi Süleyman Başer, “Teyzem vefat etti. Cenazesine dahi gidemedim. 65 yaşındaki annem beni görmek için çıplak aramaya, göz taramasına maruz kaldı” dedi

, “örgüt üyeliği” ve “terör örgütü propagandası” iddiasıyla olduğu Silivri Cezaevi’nden geçen hafta edildi. Yaklaşık 9 ay sonra özgürlüğüne kavuşan Başer, “aklı ve kalbi koğuş arkadaşı Ömer Çelik ve tutuklu diğer arkadaşlarında kaldığı için” tahliye kararına sevinemediğini söyledi.

’65 yaşındaki annem beni görmek için çıplak aramaya maruz kaldı’

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’a konuşan ve cezaevinde zaman zaman zor anlar yaşadığını söyleyen Başer, “Teyzem vefat etti. Cenazesine dahi gidemedim. 65 yaşındaki annem beni görmek için çıplak aramaya, göz taramasına maruz kaldı” dedi.

Mahkemede verilen tahliye kararını cezaevine gittikten sonra öğrendiğini anlatan Başer, “Hâkim adliyede tahliye kararı vermiş. Biz salonunun alt katında bekliyoruz. Bu karar bize iletilmedi. Cezaevine geri götürüldüğümüzde bekleyenleri gördük. Adli kontrolle kalması talebinde bulunulan arkadaşlarımız vardı. Onların tahliye edildiğini düşündüm. Gardiyan tahliye edildiğimi söyleyince, ‘yanlışınız var. O diğer Süleyman’dır’ dedim. Meğer tahliye edilen benmişim” dedi.

‘Sadece siyaset yaptık’

Tutuklandıktan 5 ay sonra iddianamenin hazırlandığını ve bir o kadar da duruşma günü beklediklerini kaydeden Başer, “Türkiye atmosferi ortada. Derdimizi anlatıp, suçsuzuz, demokratik siyaset hakkımızı kullandık. ‘Niçin burdayız?’ diye sormak için en az 1 sene beklemek gerekiyor” diye konuştu. olarak sadece siyaset yaptıklarını, hukukun üstünlüğüne ve yargının bağımsızlığına inanmak istediklerinin altını çizen Başer, “Türkiye’nin 3. büyük muhalefet partisinin yapmış olduğu basın açıklamaları, kullanılan cümleler suç olarak gösterildi. O zaman biz iktidarı nasıl eleştireceğiz? Toplumun bizden talebini nasıl yerine getireceğiz?” dedi.

İlgili:  AKP ve MHP, anayasa değişikliği teklifine ilişkin ortak açıklama yapıyor

Hazırlanan iddianameyi “yamalı bohçaya” benzeten ve katliamı sonrası katıldığı basın açıklamasının aleyhinde delil olarak gösterildiğine değinen Başer, “IŞİD’in eylemlerine karşı bir önlem alınmadığını söylemişim. Bunu benim aleyhime kullanıyorlar. Kaldı ki ben, Suruç katliamında hayatta kalanlardan biriyim. Bu patlamaya da diğer patlamalar gibi, tepki göstermeyeceksem, insan olmamın ne anlamı var?” diye konuştu.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel