Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Sur’da sokağa çıkma yasağı sırasında öldürülen 12 yaşındaki Helin’in davasında polisler belli, ilerleme yok

13 Ekim 2015’te Sur’da sokağa çıkma yasağı sırasında ekmek almaya fırına giderken başından tek kurşunla vurulan 12 yaşındaki Helin Hasret Şen’in öldürülmesine ilişkin davada 2 yıldır bir ilerleme sağlanamadı

’ın ilçesinde sokağa çıkma yasağı sırasında 12 Ekim tarihinde fırından almaya giderken Fatihpaşa Mahallesi Bahçe Sokak’ta başından tek kurşunla vurularak öldürülen 12 yaşındaki Helin Hasret Şen’in ölümü üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen davada hala bir yok.

Polis belli, şüpheli yok

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Diyarbakır Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmada, Şen’in bulunduğu yere 300 metre uzaklıkta olan zırhlı araç ve içerisindeki polisler belli olmasına rağmen dosyasında şüpheli yok.

‘YPS’lilerle öldü’ denildi ama orada olduğu saatlerde silahlı herhangi bir grup yok

Soruşturmayı yürüten savcı, şüpheli olarak ifadesi olması gereken polisleri tanık sıfatıyla dinledi. Olayla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü İzmir Teftiş Kurulunun 2016 yılında başlattığı idari soruşturma devam ediyor. Diyarbakır Valiliği olaya ilişkin yaptığı açıklamada, Şen’in YPS üyelerinin polislere yönelik saldırısında yaralandığını, götürüldüğü hastanede hayatını kaybettiğini iddia etti ancak Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünün soruşturma dosyasına gönderdiği tutanakta Şen’in yaşamını yitirdiği saatlerde herhangi bir silahlı gruba rastlanılmadığını belirtildi.

‘Kızımın yanına gidenleri de taradılar’

Olay günü kızı gözleri önünde öldürülen anne Nazmiye Şen, yasak nedeniyle evlerinde ekmek ve su kalmadığını belirterek, “Sur’da yasak vardı çatışma yoktu. Fırının açıldığını duyduk. Ekmek almak için kadın ve çocuklarla birlikte sabah 08.00 civarında fırına gittik. Çevremizde erkek ya da silahlı bir kişi yoktu. Yürüdüğümüz caddenin üstünde bulunan kobra araçtan 3 el silah sesi geldi. Bu kurşunlardan biri benimle birlikte yürüyen Helin’in başına isabet etti. Kızımı başına hedef alarak ateş ettiler. Dağılan beyni yerlerdeydi. Kızım bir saat boyunca öyle yerde kaldı. (Ağlıyor) Yanına gitmemize izin vermediler. Araçtan bizi de taradılar. Bir komşum elinde beyaz bayrak olmasına rağmen onu da taradılar” dedi.

İlgili:  Maliye Bakanlığı'nda 'Cemaat' operasyonu: 60 gözaltı kararı

‘Kamera görüntülerine bakılsın’

Helin’in öldürülmesi üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen faillerin bulunmamasına tepki gösteren anne Şen, “Kızımı öldürdüler ardından Sur’daki evimizi de başımıza yıktılar. Bu ülkede adalet yok ancak ben yine de adalet istiyorum. Kızımın katillerinin bulunmasını istiyorum. Orada çatışma yoktu. Her şey ortada kamera görüntülerine bakılsın” dedi.

‘Somut deliller karartıldı’

2 yıldır süren soruşturma dosyasında şüpheli kimsenin olmadığını belirten, Avukat Abdullah Zeytun, “Cinayetin en önemli delili olan mermi çekirdeği dahil deliller toplanılmadı, tespit edilmedi. Somut deliller karartıldı” dedi. Olay yerindeki zırhlı araç görüntülerin kesik kesik olduğunu söyleyen Zeytun, “Olay yeri krokisi, otopsi raporu ve tanık ifadelerinde çok açıkça görüldüğü üzere zırhlı polis aracının karşısındaki bir yerden geçen Helin’in, karşı taraftan gelen kurşunla yaşamını yitirdiği anlaşılıyor” dedi.

Etkili ve yeterli bir soruşturma yürütülmesi durumunda Şen cinayetinin çok kısa sürede aydınlatılarak, faillerin yargı önüne çıkartılacağının altını çizen Zeytun, şöyle dedi:

“Yaşamını yitiren bir Kürt kızı Helin olmasaydı, bir adli vaka olsaydı soruşturma şu anda başka bir aşamada olurdu. Yargının, suç işleyen kamu görevlilerine yönelik tutumu herkesin malumudur. Cezasızlık bir devlet politikası haline gelmiş durumda. Bu da suç işleyen kolluk güçlerine cesaret vermekte. Bu da Helin’lerin öldürülmesine yol açmaktadır. Yargının bu kadar keyfi davranma lüksü yoktur.”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel