Bizimle İletişime Geç

Dünya

Suriye: Astana görüşmeleri Türkiye’nin Suriye’deki varlığını meşrulaştırmıyor

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de gerilimi azaltma bölgeleri ile ilgili yapılan anlaşmaların asla Türkiye’nin bu ülke topraklarındaki varlığına meşruluk sağlamadığını belirtti

Bakanlığı sözcüsü, görüşmeleri sırasında gerilimi azaltma bölgeleri konusunda yapılan anlaşmaların ’nin Suriye topraklarındaki askeri varlığı için meşruluk sağlamadığını kaydetti.

Yetkili SANA’ya yaptığı açıklamada, Suriye hükümetinin yaşanan krizin son bulması ve Suriyelilerin kanlarının akıtılmasına son verilmesi yönündeki herhangi bir çaba ve girişime olumlu yaklaşımı olacağını belirtti. Bu çerçevede Suriye’nin Astana görüşmelerinin altıncı turuna pozitif bir katılımda bulunduğunu belirtti.

Gerilimi azaltma bölgeleri anlaşması başta olmak üzere Astana görüşmelerinde sağlanan anlaşmalar ve imzalanan belgelerin Suriye hükümeti ile ve hükümetleri arasında görüş alışverişi ve koordinasyon kapsamında sağlandığına dikkat çekti.

Son olarak İdlib konusunda sağlanan gerilimi azaltma anlaşmasının tamamlanması konusunda Rusya ve İran’ın Suriye hükümetinin garantörleri olmaları temelinde Suriye’nin Rusya ve İran’ı yetkilendirdiğini belirten yetkili; anlaşmanın “silahlı terör örgütlerin garantörü olan Türkiye’de Erdoğan hükümetinin terörü destekleyen tutumundan cayması açısından bir fırsat teşkil ettiğinin” altını çizdi.

Yetkili, Türkiye’de Erdoğan hükümetinin; çetelere , finans, beşeri ve daha başka desteğini kesmesi için fırsat verildiğine işaret ederken, bunun İdlib’te de güvelik ve istikrarın sağlanmasına katkısı olacağını ifade etti.

İlgili:  Irak Başbakanı İbadi zafer ilan etti: Musul, IŞİD'ten temizlendi

Türkiye’nin askeri varlığına meşruluk kazandırmaz

Suriyeli yetkili; Suriye’de gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmalarının Türkiye güçlerinin Suriye hükümetinin onayı olmaksızın Suriye’nin herhangi bir bölgesinde bulunmalarına kesinlikle meşruluk kazandırmadığının altını çizdi.

İdlib konusunda sağlanan anlaşmanın geçici olup temel amacının Şam – Hama – eski yolunu yeniden canlandırmak olduğunun altını bir kez daha çizen yetkili kaynak; böylelikle ve civarındaki tüm bölgelere ulaşım ve nakliyenin kolaylaştırılıp güvenli hale getirilmesinin orada vatandaşların acılarını hafifleteceğini ve insani durumları iyileştireceğini belirtti.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya