Bizimle İletişime Geç

Dünya

Suriye’de Katar ve Suudi Arabistan destekli cihatçı gruplar arasında çatışmalar tırmanıyor

Katar ile Suudi Arabistan arasındaki diplomatik krizin yansımaları Suriye’deki cihatçı gruplar arasında görülüyor. Katar destekli cihatçılar ile Suudi Arabistan destekli cihatçılar arasında yaşanan çatışmalar derinleşiyor

öncülüğündeki krizi derinleşirken ’de Katar ve Suudi Arabistan tarafından desteklenen “muhalifler” arasında anlaşmazlıklar baş gösterdi.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre, Suriye ve müttefiklerinin cihatçı gruplara karşı peş peşe elde ettiği stratejik kazanımlar IŞİD, Nusra Cephesi, Ahrar el Şam, Ceyşul İslam, ÖSO, Ceyşul Fetih gibi cihatçı gruplar ve finansörleri arasındaki anlaşmazlıkları da pekiştirdi.

SANA’ya göre Suudi Arabistan ve Katar arasındaki anlaşmazlığın, tarafların Suriye’de destekledikleri cihatçı örgütlere  sıçraması “Suriye muhalefeti”nde çatlak yarattı. Bu bağlamda Suudi Arabistan da, Katar destekli grupları “muhalefet”ten uzaklaştırmak yönündeki çabalarını arttırdı.

Önümüzdeki ay içinde, “Suriye muhalefetini yeniden organize etme” iddiası altında bir konferans düzenleyeceğini ilan eden Suudi Arabistan, ve Astana görüşmelerine katılacak “muhalefet heyetini” de yeniden düzenleyeceğini açıkladı.

SANA, Katar ile Suudi Arabistan destekli cihatçı gruplar arasındaki anlaşmazlığın birçok bölgede silahlı çatışmalara yol açtığını vurguladı.

İlgili:  Beşar Esad: Suriye halkı gitmemi isterse bir gün bile kalmam

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya