Bizimle İletişime Geç

Dünya

Suriye’nin Moskova Büyükelçisi: Kürtler federasyon istemiyor

Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad, Şam’ın Suriye’nin bölünmesine karşı olduğunu söyledi. Haddad ayrıca, Suriyeli Kürtlerin çoğunun da federasyona ve kanton kurulmasına karşı çıktığını ifade etti

’nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad, Şam yönetiminin, ’nin bölünmesine karşı olduğunu söyledi.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nde senatörlere hitap eden Haddad, “Krizin başlangıcından bu yana, terörün ana amacı Suriye’de birkaç devlet kurmak. Altı yıldır mücadele ediyoruz ve ülkemizin herhangi bir şekilde bölünmesine hazır değiliz” dedi.

Haddad, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) kabul edilen tüm tasarılarda Suriye halkının ve topraklarının bütünlüğünün ve Suriye’nin egemenliğinin korunmasına vurgu yapıldığına da dikkat çekti.

‘Kürtlerin çoğu federasyona ve kanton kurulmasına karşı’

Suriye’nin Moskova büyükelçisi Haddad, Suriyeli Kürtlerin “Suriye halkının ayrılmaz bir parçası” olduğunu ve Kürtlerin çoğunun federasyona ve kanton kurulmasına karşı çıktığını da söyledi.

Haddad, “Kürtler, Suriye halkının ayrılmaz bir parçası. Onların da diğer Suriyeliler gibi hakları ve yükümlülükleri var. Bildiğiniz gibi, Suriye çok uluslu ve mezhepli bir ülke ve tüm vatandaşlar eşit şartlar altında yaşıyor” şeklinde konuştu.

Suriye’nin bazı bölgelerinin bağımsızlık kazanması için çabalayan birtakım dini ve uluslararası güçler olduğunu da belirten Haddad, “Ancak Kürtlerin çoğu, federalleşme ve kantonlar kurulması gibi her türlü bölünmeye karşı çıkıyor. Bu nedenle, Suriye’nin krizi kendi başına ve dış müdahale olmadan çözebilecek güçte olduğunu ve buna hazır olduğunu her zaman dile getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya