Bizimle İletişime Geç

Dünya

Taliban’dan art arda saldırılar: 50 kişi yaşamını yitirdi

, ’ın 3 farklı kentinde peş peşe saldırılar düzenledi. Saldırılarda en az 50 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi

Afganistan’ın başkenti Kabil’de salı günü parlamento binasını hedef alan eş zamanlı iki saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 30’a yükseldi. Ayrıca ülkenin güneyindeki Kandahar ve Helmand vilayetlerinde yaşanan saldırılarda 19 kişi hayatını kaybetti. Tüm saldırıları Taliban üstlendi. Saldırın istihbaratı hedef aldığı da belirtildi.

Parlamentoya saldırı

Başkent Kabil’de parlamento yakınlarında art arda meydana gelen iki saldırıda en az 30 kişinin öldüğü, 80 kişinin yaralandığı belirtildi. Saldırı iş çıkışı saatinde, çalışanlar parlamentoyu terkederken gerçekleşti. AFP’ye konuşan yetkililer, ölenlerin çoğunun sivillerden oluştuğunu ve aralarında parlamento çalışanları da bulunduğunu açıkladı.

‘Hedef istihbarattı’

Saldırıları üstlenen Taliban ise yaptığı açıklamada, “Bu saldırıyı bir süredir planlıyorduk ve planımız istihbarat örgütünden bazı üst düzey çalışanları hedeflemekti” ifadelerinde bulundu. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, saldırganların yakalanacağı konusunda söz verdi.

BAE elçisi de yaralandı

Kandahar’da bulunan hükümet misafirhanesinde gerçekleşen patlamalarda ise, 12 kişinin öldüğü, 14 kişinin yaralandığı açıklandı. Kandahar saldırılarında yaralananlar arasında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Büyükelçisi’nin de olduğu öğrenildi. Helmend vilayetinde de canlı bombayla istihbarat yetkililerine ait bir misafirhane alındı. Burada en az 7 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya