Bizimle İletişime Geç

Politika

TBMM Genel Kurulu’ndaki anayasa görüşmeleri ikinci gününde

TBMM Genel Kurulu’nda anayasa değişiklik teklifi üzerine görüşmeler ikinci gününde

Güncelleme | 22.23 Birinci madde üzerine verilen değişiklik önergelerine geçildi.

Güncelleme | 22.15 AKP ve Bakanlar Kurulu adına Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konuşuyor. Bozdağ, soruların tamamını yanıtlayacak zamanı olmadığını söyledi. Bozdağ, soruları “bayat” bulduğunu belirterek, “1921 Anayasası yapılırken, daha öncelikli sorunlar var, denilmedi” dedi.

Bozdağ, anayasa değişikliği görüşmelerinin halktan gizlenmediğini savunarak, “Esas biz halka gidiyoruz” dedi.

Güncelleme | 22.10 CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi: “Biz bu cumhuriyeti sonuna kadar savunacağız, halkımız müsterih olsun. Siz çocuklarınızın yüzüne nasıl bakacaksınız?”

Güncelleme | 22.05 CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, “15 yıldır iktidardasınız, 15 yılda hangi yasayı çıkaramadınız da bu anayasa değişikliğine ihtiyaç duyuyorsunuz?” diye sordu.

Güncelleme | 22.03 Anayasa değişiklik teklifinin 1. maddesine ilişkin konuşmalar sona erdi. Soru-cevap kısmına geçildi.

Güncelleme | 21.30  Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin birinci maddesine göre, Anayasa’nın “yargı yetkisi” başlığında değişikliğe gidilecek. Buna göre, yargı yetkisinin, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağına dair hüküm, “bağımsız ve tarafsız” mahkemelerce kullanılacağı şeklinde değişecek.

Güncelleme |21.00 TBMM Genel Kurulu’nda, anayasa değişiklik teklifinin 1. turunda birinci maddenin görüşmelerine başlandı.


TBMM Genel Kurulu’nda AKP’nin başkanlık rejimini de içeren 18 maddelik anayasa değişiklik teklifi görüşmeleri ikinci gününde. Genel Kurul’da henüz teklifin maddelerine geçilmeden gerginlik yaşandı.

Saat 15.00’te başlayan Genel Kurul’da ilk olarak milletvekilleri gündem dışı söz aldı. HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, Diyarbakır’ın Sur ilçesine ilişkin “koruma amaçlı imar değişikliği hakkında” söz aldı.

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya ise 10 Ocak “Çalışan Gazeteciler Günü” vesilesiyle bir konuşma yaptı.

AKP’liler Balbay’ın üzerine yürüdü

CHP’nin önerisi üzerine konuşan Mustafa Balbay’ın konuşmasında Başbakan Binali Yıldırım’ı eleştirmesi üzerine AKP’liler Balbay’ın bulunduğu kürsüye doğru yürüdü. CHP’lilerin de ayağa kalmasıyla birlikte Meclis bir anda karıştı.

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Politika