Bizimle İletişime Geç

Aktüel

TBMM ‘referandum’ gündemi ile olağanüstü toplanıyor

Meclis, Irak’a tezkere gündemi ile olağanüstü şekilde toplanıyor

Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, Meclis’in Cumartesi günü olağanüstü gündemle toplanacağını açıkladı.

Gündemin Kuzey Irak’taki referandum süreci ve çıkarılması olduğu ifade ediliyor.

Elitaş “TBMM Genel Kurulu, Irak ve ’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi için 23 Eylül Cumartesi günü saat 16.00’da olağanüstü toplanacak” ifadesini kullandı.

Milliyetçi Hareket Partisi de tezkereye destek vereceklerini açıkladı.

AKP’ye yakınlığı ile bilinen Abdülkadir Selvi konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Ankara olağanüstü hareketliliğin yaşanması sürpriz olarak karşılanmamalı. Yarından itibaren hiçbir şey olağanüstü olarak görülmemesi gereken bir sürece girdik.

Şimdiye kadar Türkiye, Barzani’ye bu referandumun yapılmaması gerektiğini, bölgede krize meydan vereceğini Türkiye diplomatik yollardan iletti. Barzani bu mesajı almamakta. Artık ikinci aşamaya gelindi. Yarın MGK’nın toplanması, Bakanlar Kurulu’nun toplanması ve Meclis’te tezkerenin kabul edilmesiyle birlikte Türkiye ikinci aşamaya geçmiş durumdadır. Barzani’nin bunun çok iyi anlayacağını düşünüyoruz. Barzani gereğini yerine getirecek mi, yoksa Türkiye gibi bir dostu kaybedip Türkiye’yi tehdit olarak karşısında görecek mi, Barzani bunu değerlendirecek.

İlgili:  'Hulusi Akar darbe günü Adil Öksüz'le takas edildi' iddiası

Türkiye diplomasinin arkasına askeri seçeneğini de kuracak. Ortadoğu’da Barzani’nin anladığı dilden konuşacak Türkiye. Sınırın kapatılması, Habur’un kapatılması, boru hattının kapatılması gibi seçenekler belli masada ama asıl önemli olan Türkiye askeri seçeneği gündeme aldı.

MHP: Destek veririz

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “MHP olarak cumartesi günkü olağanüstü toplantıya katılıp, Irak tezkeresine destek vereceğiz” dedi.

Suriye sınırına tank takviyesi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye sınırındaki birliklere takviye olarak gönderdiği araçlardan 2’si Hassa 8’i Reyhanlı ilçesine gönderildi.

TSK çeşitli birliklerinden karayolu ile 2‘si Hassa, 8’i Reyhanlı ilçesine olmak üzere 10 tank polisin güvenlik önlemleri altında Cilvegözü Sınır Kapısı’na sevk edildi.

Tankların takviye olarak Suriye sınırındaki askeri birliklere gönderildiği belirtildi. Askeri araç sevkiyatının devam etmesi bekleniyor.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel