Bizimle İletişime Geç

Kadın

Tecavüz ve yağma suçundan 32 yıl hapis istemiyle yargılanan erkek, beraat ettirildi

Diyarbakır’da 2016 yılında bir kadını eve kapatarak tecavüz eden ve ziynet eşyalarını yağmalayan erkek, mahkeme tarafından beraat ettirildi

Diyarbakır’da, 2016 yılında meydana gelen olayda, cezaevi arkadaşının sevgilisi 31 yaşındaki S.Ö.’yü tehdit ettiği, telefon ve ziynet eşyasını yağmaladığı ve bir evde tutarak tecavüz ettiği belirtilen ve 32 yıl hapis istemiyle yargılanan Ş.D isimli erkek, beraat etti. Mahkeme heyeti, Ş.D’nin, iddia edilen suçları işlediğinin sabit olmaması nedeniyle beraatine ve tahliyesine kara verildi. Sanığın avukatlık ücretinin de hazine tarafından karşılanması kararlaştırıldı.

DHA’nın aktardığına göre, idddianamenin kabulünün ardından tutuklu sanık Ş.D.’nin yargılaması Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Sanık Ş.D., iddiaları reddetti.

‘Darp eyleminin diğer suçla alakası yok’

Kararını açıklayan Mahkeme, sanık Ş.D.’nin iddia edilen suçları işlediğinin sabit olmaması nedeniyle beraatine ve tahliye edilmesine karar verdi. Sanığa 3 bin 960 lira avukatlık ücretinin hazineden ödenmesine hükmeden mahkeme, sanığın tutuklu kaldığı süre nedeniyle hazine aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açabileceğini de bildirdi.

Gerekçeli kararda, sanığın normal yollarla mağdur ile birden fazla kez cinsel ilişkiye girdiği belirtilerek, “Mağdurun altın kolye ve telefonunu alarak sattığı, mağdur adına tablet ve cep telefonu alarak kendisini borçlandırdığı anlaşılmakta ise de; sanığın inkara yönelik savunmasının aksini ispatlayacak yeterlilikte somut ve inandırıcı delil elde edilememiştir. Mevcut şüphe sanık lehine değerlendirilerek beraat kararı vermek gerekmiştir. Sanık ile sevgili olan mağdurun birlikte İzmir’e gitme planı çerçevesinde paraya ihtiyaçları olduğu için rızası kapsamında söz konusu malzemeleri sattığı kanaatine varılmıştır. Alınan raporda sanık ve mağdur arasında çok sayıda telefon görüşmesi tespit edilmiştir. Mağdurun, sanıktan kaçıp kurtulma, adli birimlere başvurup, yardım isteme olanağı varken sanık ile görüşmeye devam etmesi karşısında, mevcut şüphe sanık lehine değerlendirilmiştir. Mağdurun polise müracaatı sırasında vücudunda darp, cebir izleri mevcut olup, sanık da mağduru darp ettiğini beyan etmiş ise de, sanığın dengesiz bir kişilikte olduğu, yaşadıkları tartışmalardan dolayı mağduru darp ettiği, darp eyleminin diğer suçları işlemek amacıyla gerçekleştirilmediği sonucuna varılmıştır” denildi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kadın