Bizimle İletişime Geç

Aktüel

‘Tekerlekli sandalyeyle duruşmada olacaklar, onlara destek olun’

Dün Halkın Hukuk Bürosu binalarına yapılan polis baskınlarında gözaltına alınan avukat Didem Baydar Ünsal, gözaltına alınmadan önce Nuriye ve Semih’in duruşmasına “Tekerlekli sandalyeyle duruşmada olacaklar, onlara destek olun” ifadeleriyle çağrıda bulundu

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönebilmek için 189 gündür açlık grevinde olan ve 112 gündür de tutuklu bulunan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yarın Ankara Adliyesi’nde ilk duruşması görülecek. Dün Halkın Hukuk Bürosu binalarına, Nuriye ve Semih’in savunmasına engel olmak için polis baskınları gerçekleştirildi ve Nuriye ve Semih’in bütün avukatları gözaltına alındı.

Gözaltına alınan avukatlardan biri olan Didem Baydar Ünsal ise, gözaltına alınmadan önce Nuriye ve Semih’in sağlık durumuna ilişkin açıklamalarda bulunurken herkesi duruşmaya davet etti.

İki eğitimcinin sağlık durumu nasıl?

Avukat Ünsal’ın verdiği bilgilere göre, Gülmen ve Özakça’nın güncel durumları, kendi doktorları tarafından muayene edilmeleri engellendiği için, tıbbi açıdan belirsiz. 6 farklı tıbbi rapor ile “hayati risk altında oldukları ve hayatlarını tek başlarına devam ettiremeyecekleri” tespit edilmiş durumda. Açlığa bağlı kas yıkımı sebebiyle yürümede zorluk çekiyorlar.

İlk duruşma

Gülmen ve Özakça’nın yarınki duruşmaya katılmaları yönünde şu aşamada bir engelin bulunmadığını da belirten avukat Ünsal, iki eğitimcinin savunmaya hazırlandıklarını ve bir an önce sunumlarını yapmak istediklerini de aktarmıştı. Ünsal şunları söyledi:

İlgili:  Erdoğan ailesi yönetiminde: ABD'deki TÜRKEN Vakfı'na 24 milyon dolarlık bağış!

“Nuriye ve Semih haklılıklarını bir kez daha anlatacaklar. Semih, halkın aydını ve halkın öğretmeni olmanın kendisine nasıl görev sorumluluklar yüklediği gibi konularda sunum hazırlıyor. Nuriye ise, aynı şekilde bir bilim insanının görevinin, söylediğini yapmak ve faşizm koşullarında faşizme karşı mücadele etmek olduğuna inanıyor. Bir bilim insanının namusu, söylediğini yapmaktır diyor. Savunmasında ağırlıklı olarak bunları işleyecekler.”

Baydar Ünsal, binden fazla avukatın yetki verdiği 14 Eylül’deki duruşmaya, Gülmen ve Özakça’nın tekerlekli sandalye ve maske ile katılacağını ve uluslararası alandan birçok izleyicinin de duruşmada olacağı bilgisini de paylaştı.

Gülmen ve Özakça’nın son durumlarının halk tarafından görülmesinin istenmediğini söyleyen gözaltındaki avukat, “Ceza Muhakemesi Kanunu m.182/1’e göre, duruşma ve celseler herkese açıktır. Aksi bir uygulama suç teşkil edecektir. Bu engellemelere karşı avukatlar olarak hukuki her türlü yola başvurmayı düşünüyoruz” bilgisini paylaşmıştı.

Duruşmaya katılım çağrısı

Şu anda gözaltına olan avukat Baydar Ünsal, Gülmen ve Özakça’nın adına avukatları olarak çağrıda da bulundu:

“Semih ve Nuriye’nin talebi ve çağrısı halkların kendi haklarına ve kendi geleceklerine sahip çıkmalarıdır. Biz de halkımızdan Semih ve Nuriye’ye destek olmalarını istiyoruz, Semih ve Nuriye’ye sahip çıkmak kendi haklarına sahip çıkmaktır.”

İlgili:  YSK'nın 'mühürsüz oyları' geçerli sayan gerekçeli kararı iki gündür açıklanmadı

Ünsal’ın aktardığına göre Gülmen ve Özakça’nın haklarında hazırlanan iddianamede yer alan iddialar ise şöyle:

“Nuriye ve Semih esas olarak, ‘eylemlerine ısrarla devam ettikleri için’ yargılanıyorlar. Bu ifade hem savcının hem de tutuklama kararı veren Sulh Ceza Hakiminin gerekçelerinde geçmektedir. Eylemin ise ‘Açlık Grevi’ olduğu iddianamelerden açıkça anlaşılmaktadır. Açlık Grevi Anayasa Mahkemesinin bir kararında hak arama biçimi olarak değerlendirilirken yargılandıkları dosyada tutuklu olmalarının en temel gerekçesi olarak önümüze çıkıyor. Bu durum AİHS’nin en temel ilkesi olan kanunilik ilkesinin açıkça ihlali niteliğindedir. Açlık Grevi yapmak mevzuata göre suç değil. İddianamede ayrıca Gülmen ve Özakça’nın hayatlarını kaybettikleri takdirde, Gezi ve Tekel Direnişi gibi eylemlere neden olacakları yönünde iddialar da yer alıyor”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel