Bizimle İletişime Geç

Kadın

Trans kadın Hande Kader’in yakılarak öldürülmesinin üzerinden 1 yıl geçti: Dosyada şüpheli yok!

Geçtiğimiz yıl İstanbul’da yakılarak öldürülen trans kadın Hande Kader’in öldürülmesine ilişkin dosyada bir tek şüpheli yok. Kader’in ölümünün üzerinden tam bir yıl geçti

İstanbul’da geçtiğimiz yıl trans kadın Hande Kader, yakılarak öldürüldü. Kader’in yakılmış cesedi, Zekeriyaköy’de bulundu. Kader’in yakılarak öldürülmesinin ardından tam bir yıl geçti. Ancak Kader’in ölümüne ilişkin dosyada tek bir şüpheli dahi yok.

Bir tek şüpheli yok

Journo’dan Burcu Karakaşın haberine göre, cinayetin ardından başlatılan soruşturmada, aradan bir yıl geçmesine rağmen ilerleme kaydedilemedi. Alınan bilgiye göre, savcılık soruşturması kapsamında bugüne kadar Hande Kader’in arkadaşlarının ifadesine başvuruldu ve bu ifadeler doğrultusunda Şişli civarındaki MOBESE kameraları incelendi. Ancak yapılan incelemeler, şüpheli ya da şüpheliler konusunda bir netice vermedi.

Avukat Fırat Söyle, savcılığın Kader öldürülmeden önce yaptığı telefon görüşmelerinin incelenmesinin ardından bir sonuca varılabileceğini söyledi. Avukat Söyle, “Dosya henüz faili meçhul ile rafa kaldırılmış değil. Gelinen aşama itibari ile dosyanın halen yol alacağı kesindir. Telefon görüşmelerinin araştırılmasının ardından fail veya faillere ulaşma şansı olacaktır” diye konuştu.

‘Yakın çevresi yardımcı olmalı’

Avukat Fırat Söyle, telefon görüşmeleri incelemesinin yanı sıra yapılacak ihbar ve şikayetlerin de önemli olduğunu vurgulayarak, “Aksi takdirde fail veya faillere ulaşma şansı olmayabilir. Hande Kader’in yakın çevresinin soruşturmaya yardımcı olması gerekmektedir. Cinayetin aydınlatılabilmesi için jandarma kadar yakın arkadaşlarının vereceği bilgiler de önem arz ediyor” dedi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kadın