Bizimle İletişime Geç

Kültür&Sanat

TRT, ‘Putların merkezi’ dediği Göbeklitepe’ye ilişkin belgeseli yayından kaldırdı

TRT’de yayımlanan ve Göbekli Tepe’yi İbrahim peygamberin putları yıkmış olabileceği yer olarak tanımlayan “Suların, Ateşin ve Taşların İmparatorluğu” adlı belgesel yayından kaldırıldı

TRT’de yayımlanan ve Göbeklitepe’yi “putların merkezi” ifadeleriyle açıkça hedef gösteren “Suların, Ateşin ve Taşların İmparatorluğu” isimli belgesel yayından kaldırıldı.

Belgeselin yönetmeni ve metin yazarı Hadi Şenol, Odatv’ye yaptığı açıklamada Göbekli Tepe’nin hedef gösterildiği iddialarını reddederek şunları söyledi:

“Hiçbir zaman böyle bir niyetimiz olmadığı gibi, böylesi bir ilkellik bizim, eskilerin deyimi ile ‘Meşrebimiz dışı’ bugünkü dille yaradılışımıza uygun olmayan bir davranıştır. O bölge için ‘Hz. İbrahim sorgulaması dışında’ söylediklerimizde şimdi aramızda olmayan kazı başkanı Klaus Schmidt ile yaptığımız konuşmalar ve onun kitabı temel olarak alınmıştır. Belgeselde tarihi olarak arkeolojik olarak bu budur denen hiç bir satırı yokken, hedef gösterme gibi bir şeye saplanılması yalnızca kötü niyetli olunmasından kaynaklanır. Hz. İbrahim’in kitaplı dinlerin çok öncesinde geldiği bilinir. Hatta Tevrat’a göre, Hz. Nuh ile dede torun ilişkisinden söz edilir. Hz. Nuh ve Tufan olayının neolitik dönemde gerçekleştiğini dile getiren bilim insanları da var.”

TRT’de yayınlanan belgeselde, Şanlıurfa’da bulunan ve dünyanın bilinen en eski anıtsal yapısı olan Göbekli Tepe’nin, İbrahim peygamberin putları yıktığı yer olabileceği belirtilmişti.

Belgeselde şu sözlere yer verilmişti: “Göbekli Tepe’de yer alan heykellerin Hz. İbrahim’in babası Aser’in yapmadığını kim söyleyebilir ki? Hz. İbrahim’in kırdığı putların yer aldığı tapınağın Göbekli Tepe olmadığını ileri sürebilir miyiz?”

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Kültür&Sanat