Bizimle İletişime Geç

Dünya

Trump: Venezuela için askeri seçenek masada

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela için “askeri seçeneğin” değerlendirilebileceğini söyledi

Başkanı Donald , ’daki son gelişmelerle ilgili olarak, bu ülkeye yönelik askeri seçeneğin ABD tarafından masada olduğunu söyledi.

CNN’in aktarımına göre, New Jersey’de bir golf kulübünde tatiline devam eden Trump, ABD Rex Tillerson ve Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptı.

‘Dünyanın uzak yerlerinde askerlerimiz var’

​Trump, “Dünyanın bize uzak bölgelerinde askerlerimiz var fakat Venezuela bize uzak değil, çok yakınımızda. İnsanlar orada acı çekiyor ve ölüyor. Askeri seçenek dahil birçok seçeneğimiz var” dedi.

‘Askeri seçeneği dışlamayacağım’

Venezuela’daki ulusal kurucu meclis seçimlerinin ardından ABD destekli muhalefetin kaybetmesine yönelik seçeneklerinin neler olduğu sorulan Trump, “Venezuela için birçok seçeneğimiz var. Bu arada askeri seçeneği de dışlamayacağım.” dedi.

Trump, dünyanın başka bölgelerinde bulundurdukları gibi Orta Amerika ülkesi Venezuela için de bu seçeneği değerlendirebileceğini dile getirdi.

Venezuela’da Kurcu Meclis çalışmalarına başladı

Venezuela Devlet Başkanı , ülkeyi ekonomik ve siyasi krizden çıkaracak tek yolun anayasanın yeniden yazılması olduğunu belirterek, ABD destekli muhalefetin boykotuna rağmen 30 Temmuz’da kurucu meclis temsilcilerinin belirlenmesi için seçime gidileceğini açıklamıştı.

İlgili:  YGS'de 09.45 isyanı: Onlarca öğrenci sınava giremedi

Venezuela Ulusal Seçim Konseyinden yapılan açıklamada, söz konusu seçimlerde 8 milyon kişinin oy kullandığı bildirilmiş ancak muhalefet katılımın 2-3 milyon düzeyinde kaldığını iddia etmişti.

Açıktan ABD destekli olduğu bilinen ve mart ayı sonundan bu yana devam eden protestolarda en az 125 kişi yaşamını yitirmiş, bin 500 kişi yaralanmış, 500’den fazla protestocu ve hükümet karşıtı tutuklanmıştı.

ABD destekli sağ muhalefet, aşırı sağcı radikaller ve suç çeteleriyle iş birliği içinde şiddeti körüklüyor.

Muhalefet ise ölümlerden orantısız güç kullanan güvenlik kuvvetlerini ve hükumet yanlısı milisleri sorumlu tutuyor. Oysa, muhalefetin eylemlerinde çok sayıda Chavist sokak ortasında diri diri yakılmıştı.

Maduro dün, Kurucu Meclis’ten Trump’a seslendi

Seçim zaferinin ardından çalışmalarına başlayan Venezuela Ulusal Kurucu Meclisi’nde dün Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro 3 saatlik bir konuşma yaptı.

‘Çin ve ile olduğu gibi ABD ile de güçlü bir ilişki kurmak istediğini’ söyleyen Maduro gelecek ay yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na gideceğini hatırlatarak “Sayın Dışişleri Bakanı, ile özel olarak görüşebilmem ya da telefon görüşmesi yapmam için müzakere girişiminde bulunmalı” diyerek toplantının sağlanması için bakanlarına talimat verdi.

İlgili:  Çok sayıda isimden Brezilya'daki darbeye karşı açıklama

‘Donald Trump, elim burada’

Maduro konuşmasında ABD Başkanı Donald Trump’a seslenerek “Bay Trump, Venezüella ile bu kadar yakından ilgiliyseniz işte karşınızdayım. Bolivarcı Venezüella Cumhuriyeti’nin lideri Nicolas Maduro karşınızda. Bay Trump, size elimi uzatıyorum. Mesele buysa sözlerimle karşınızdayım” diye konuştu.

Maduro, 3 saatlik konuşmasında emperyalistlere karşı mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini belirterek, ABD’nin kendisine dönük yaptırımlarını da eleştirdi ve yaptırımları bir ABD mahkemesine taşıyacağını söyledi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya