Bizimle İletişime Geç

Dünya

Trump’ın Danışmanlar Konseyi’nde ‘ırkçılık’ istifaları sürüyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın Charlottesville’deki ırkçı saldırılardan ırkçı grupları sorumlu tutmayan açıklamaları sebebiyle Danışmanlar Konseyi’nden iki danışman daha istifa etti

ABD Başkanı Donald Trump’ın Danışmanlar Konseyi’nden 2 icra kurulu başkanı daha ayrıldı.

ABD’li 3M ve Campbell Soup’un icra kurulu başkanları (CEO) Inge Thulin ve Denise Morrison, Trump’ın iş dünyasıyla fikir alışverişi yapabilmek için kurduğu Danışmanlar Konseyinin imalat sektörüne ilişkin kolundan ayrıldıklarını açıkladı.

İstifalar 8’i buldu

Trump’ın hafta sonunda Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde yaşanan saldırılardan ırkçı grupları sorumlu tutmayarak, her iki tarafı da kınaması nedeniyle Konseyden istifa eden iş dünyası temsilcilerinin sayısı böylece 8’e çıktı.

Kimler istifa etti?

Pazartesi gününden bu yana Amerikalı teknoloji devi Intel’in İcra Kurulu Başkanı (CEO) Brian Krzanich, spor ürünleri firması Under Armour’ın CEO’su Kevin Plank, ilaç üreticisi Merck’in CEO’su Kenneth Frazier, Amerika İmalat Birliği Başkanı Scott Paul, ABD İşçi Sendikaları Federasyonu ve Endüstriyel Örgütler Kongresinin (AFL-CIO) Başkanı Richard Trumka ve Müdür Vekili Thea Lee istifa etmişti.

Trump, konseyi feshetti

Trump, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Danışmanlar Konseyi’ni oluşturan Amerikan İmalat Kurulu ile Strateji ve Politika Forumunu sonlandırdığını duyurdu.

İlgili:  İki eyaletin başsavcılarından ABD Başkanı Trump için yolsuzluk soruşturması

Trump, “İmalat Kurulu ile Strateji ve Politika Forumundaki işadamları ve kadınları üzerine baskı kurmaktansa, her ikisini de sonlandırıyorum. Herkese teşekkürler” ifadesini kullandı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya