Bizimle İletişime Geç

Dünya

TSK ve ÖSO’nun ilerleyişi durdu: Suriye ordusu El Bab’a girmek üzere

Suriye’nin kuzeyindeki El Bab kentinin IŞİD’den alması için ilerlemeye devam eden Suriye ordusunun kente varmasına 3 kilometre kalırken, geçen hafta hava saldırısı sonucu 3 Türk askerinin hayatını kaybettiği yer olan Azrak köyü de IŞİD’den alındı

Türkiye destekli ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) güçlerinin Halep’e kadar bir koridor açmak için Cerablus’un güneyinden El Bab’a doğru ilerleyişi sürerken Suriye savaş uçaklarının El Bab bölgesindeki ÖSO mevzilerini bombalaması ve Suriye ordusunun da kente yaklaşmakta olduğu haberleri, ÖSO’nun ilerleyişini durdurdu.

Sputnik’in aktardığına göre Suriye’de çok kritik bir yer olan El Bab kentinin alınması için Afrin ve Menbiç’ten yola çıkan Suriye Demokratik  Güçleri de, bu kırsal kenti alarak Afrin ile Kobani kantonunu birleştirmek istiyor.

10 bin askerle operasyon

El Bab’ı IŞİD’ten almak için 10 bin askerin katılımıyla operasyon düzenleyen Suriye ordusu, Türkiye sınırına yakın olması ve Halep’e 35 kilometre mesafede olması nedeniyle çok stratejik olan El Bab kentinin IŞİD’den alınması için günlerdir devam eden operasyon kapsamında büyük ilerleme kaydetti. Halep’in doğusundan El Bab kentine ilerleyen ordu, kentin batısındaki köylerin çoğunu IŞİD’den alırken, Rusya ve Suriye savaş uçaklarının yoğun hava desteğiyle kente çok yaklaştı.

23 IŞİD’li öldürüldü

Geçen hafta Türk askerinin hava saldırısına uğradığı yer olan Azrak köyü de Suriye Ordusu tarafından IŞİD’in elinden alınırken, kent yakınlarında ordu ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor. Suriye ordusu çatışmalarda 23 IŞİD militanının öldürüldüğünü açıkladı.

Halep’e 350 kilometre uzaklıkta bulunan ve 60 bin kişinin yaşadığı El Bab kenti, 2013 yılında ÖSO’nun eline geçmişti. IŞİD de kenti 2014 yılında ÖSO’dan almıştı. Doğusunda Suriye Demokratik Güçleri’nin elindeki Menbiç, kuzeyinde ÖSO’nun elindeki Cerablus ve batısında da YPG’nin elindeki Afrin’in bulunduğu, askeri havaalanına da yakın bir mesafede bulunan El Bab, bu nedenlerden dolayı çok stratejik bir öneme sahip durumda. Kentte Araplar, Türkmenler ve Kürtler yaşıyor.

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Dünya