Bizimle İletişime Geç

Aktüel

TSK’dan İHD, TİHV, MAZLUMDER ve SES hakkında şikayet: 301’den soruşturma açıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri, İnsan Hakları Derneği, Mazlumlar için Dayanışma Derneği, Sağlık Emekçileri Sendikası ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın sokağa çıkma yasakları sırasında kentlere ilişkin raporları hakkında şikayette bulundu

TSK; İHD, MAZLUMDER, SES ve TİHV hakkında 301’den şikayette bulundu. “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılamak”tan açılan soruşturmanın gerekçesinin, Cizre başta olmak üzere Kürt illerinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları süresince söz konusu insan hakları örgütlerinin hazırladıkları raporlar olduğu öğrenildi.

Erdoğan, ‘Üzerine gidilsin’ demişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Nisan 2016 tarihinde Polis Teşkilatı Kuruluşu’nun 171’inci yıldönümü dolayısıyla yaptığı konuşmasında, “Bu raporları yayımlayanların üzerine gidilmesi lazım. Neyin raporunu yayımlıyorsun” diyerek, insan hakları kurumlarını hedef göstermişti.

Raporlar sivil ölümler üzerine

Haklarında soruşturma açılan kurumların verilerine göre, ilk sokağa çıkma yasağı ilan edilen tarih olan 16 Ağustos 2015 ile 16 Ağustos 2016 tarihleri arasında en az 321 sivil yaşamını yitirdi. Bu kişilerden 79’i çocuk, 71’i kadın ve 30’u 60 yaşın üzerindeydi.

Yine verilerde, en az 202 sivilin ev sınırları/kapalı alanlar içerisinde, 23 kişinin ise sokağa çıkma yasağı ve çatışma ortamının yarattığı etki ile yaşadıkları sağlık sonucu yaşamlarını yitirdiklerine yer verilmişti.

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel