Bizimle İletişime Geç

Bilim

Türkiye, internet hızında dünyada 71. sırada

Akamai Technologies tarafından açıklanan verilere göre Türkiye internet hızında 71.’liğe geriledi

Ülkeler bazında karşılaştırmalı internet hızlarını gösteren “İnternet Durum Raporu”nun (State of Internet Report) 2016 yılı sonuçları belli oldu.

Akamai Technologies tarafından açıklanan verilere göre Türkiye internet hızında 71.’liğe geriledi. 2016 yılı 4. çeyrek sonunda Türkiye’nin ortalama hızı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artışla 6.3 Megabit’ten, 7.6 Megabit’e çıktı.

Ancak bu artışa karşın, internet hızı sıralamasında Türkiye, dünya 63.’lüğünden, 71.’liğine düştü. Raporda, Türkiye ile ilgili olarak “Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nde internet hızının en yavaş arttığı ülke Türkiye oldu” denildi.

En hızlısı Güney Kore

Verilere göre dünyanın en hızlı interneti ortalama 26.1 megabit ile Güney Kore’de. Bu ülkeyi 23.6 megabit ile Norveç, 22.8 megabit ile İsveç, 21.9 megabit ile Hong Kong ve 21.2 megabit ile İsviçre izliyor. Geçen yıl dünya genelindeki ortalama internet hızı ise yüzde 26 artışla 7 megabit oldu.

Raporda yer verilen 74 ülke arasında en yavaş interneti olan 3 ülke ise 1.4 megabit ile Paraguay, 1.9 megabit ile Venezüela ve 2.2 megabit ile Mısır olarak sıralandı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Bilim