Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Türkiye şaibeli referanduma karşı sokakta: ‘Hayır kazandı’ eylemleri 5. gününde! (Güncelleniyor)

Türkiye’nin çok sayıda kentinde yurttaşlar AKP’nin seçim hilelerine beşinci kez sokağa çıkıyor

Çok sayıda ihlalin yaşandığı, YSK’nin hileyi meşrulaştırma kararının damga vurduğu ve muhalif partiler tarafından yapılan iptal başvurularının YSK tarafından reddedildiği referandum sonuçlarına tepki gösteren yurttaşlar ülkenin bir çok yerinde dördüncü kez sokağa çıkıyor.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) skandal kararı ve oylama sırasında yaşanan birçok şaibe ile sonuçlanan referandumun ardından Türkiye’nin her yerinde sokağa çıkma çağrıları yapıldı.

Eskişehir

Eskişehir’de tartışmalı geçen referandumu protesto etmek amacıyla Eskişehir Hayır Platformu bir yürüyüş gerçekleştirdi. Eyleme şaibeli sonuçları protesto için İstanbul’dan Ankara’ya yürüyen doktor Hülya Şen de katıldı.

Yapılan açıklamada referandumun geçersiz olduğu vurgulandı.

BirGün’ün aktardığına göre Eskişehir’de konuşan Hülya Şen, yaptığı konuşmada, anayasanın ortak mutabakatla yapılmak zorunda olduğunu ve kapalı kapılar ardında yapılamayacağını belirtti. Şen “Biliyorsunuz Tanzimat Fermanı’nı bile kimin yazdığını arşivlere açarak öğrenebiliriz fakat bu taslağı kim yazdı, kim önümüze koydu hala belli değil.” dedi. Meclisteki açık oy kullanma konusunu hatırlatan Hülya Şen, bu durumdan dolayı referandumun meşru sayılamayacağını belirtti.

YSK’nin vereceği kararların artık bir hükmü olmadığını belirten Hülya Şen “Cumhurbaşkanı’nın anayasayı tanımadığı yerde ben de YSK’yi tanımıyorum” sözleriyle son günlerde sıkça tartışılan YSK kararlarında düşüncelerini belirtti.

İlgili:  İnanç Özkeskin'in infaz edildiği evde anne ve babası da bulunuyordu: Biri 80, diğeri 91 yaşında ve Alzheimer hastası!

Zonguldak

Zonguldak’ta, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 16 Nisan’da yapılan referandumda mühürsüz oyların geçerli sayılması yönündeki kararı, protesto edildi.

Zonguldak Demokrasi Platformu’nca Madenci Anıtı’nda düzenlenen eylemde ‘Biz kazandık, Zonguldak Hayır’ına sahip çıkıyor’ pankartı açtı. Platform adına açıklama yapan Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, referandumda ortaya çıkan sonucun şaibeli, olduğunu ifade ederek, “YSK tarafsızlığını yitirmiş, açıkça yasayı çiğnemiştir. Yasa değişmedikçe hangi gerekçe ile olursa olsun, yasaya aykırı hareket etmek suçtur. YSK mühürsüz zarflardan çıkan oyları iptal etmeli, diğer usulsüzlüklerin gereğini yapmalıdır. Bunca şaibeli durumdan sonra daha fazla gerginliğe ve sorunlara yol açmadan, referandum iptal edilmelidir” dedi.

Adana

Adana’da yurttaşlar beşinci kez referandum sonuçlarını protesto etmek için buluştu.

Denizli

Denizli’de yurttaşlar şaibeli sonuçlara karşı sokağa çıktı.

Kadıköy

Kadıköy’de eylemlerin beşinci gününde yine “Referandum iptal edilsin” talebi yükseldi.

Beşiktaş

Beşiktaş halkı direnişin beşinci gününde referanduma karşı yine sokakları doldurdu.

Antalya

İlgili:  AKP bayram etti: Hükümetten ABD'nin Suriye saldırısına ilişkin ilk açıklama

Antalya halkı şaibeli referanduma karşı yine sokağa çıktı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel