Bizimle İletişime Geç

Aktüel

TÜSİAD gidişattan rahatsız: Laiklik olmadan şiddet dalgaları engellenmez

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, TÜSİAD’ın 47. Genel Kurul Toplantısı’nda “Laiklik olmadan Ortadoğu’daki şiddet dalgalarının ülkemizi içine çekmesini engellememiz mümkün değil. Sürekli bir OHAL ortamının tek başına güvenlik sorunlarının aşılmasını sağlayacağı kanısında değiliz” dedi.

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, TÜSİAD’ın 47. Genel Kurul Toplantısı’nda konuşuyor. Toplantının sonunda Erol Bilecik, TÜSİAD yönetim kurulu başkanlığı görevini Başaran Symes’ten devralacak.

Cansen Başaran’ın Türkiye’deki gelişmeleri değerlendirdiği ve laiklik vurgusu yaptığı konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Yeni bir dünyanın kuruluşuna tanıklık ediyoruz. Liberal dünya düzeni sarsılıyor. Ekonomiyi rayına oturtacak kararların alınması gerekir. Türkiye Ortadoğu’nun geleceğine katkıda bulunacaksa bunu Ortadoğu’nun hastalıklarını ithal ederek yapamaz. Türkiye bölgesel dengelerde rol oynayacaksa bunu kendi esneklik alanını daraltalark sağlayamaz.

“Laiklik olmadan Ortadoğu’daki şiddet dalgalarının ülkemizi içine çekmesini engellememiz mümkün değil. Bir dönem tüm dünyanın gıpta ile baktığı bir ülkeydik. Dış politikadaki yanlışlarımızı da itiraf ettik.

“Toplumun son yıllarda giderek daha fazla kutuplaşmasını her ortamda gündeme getiriyoruz. İfade özgürlüğü üzerindeki kısıtların menfaatlerimize zarar verdiğini düşünüyorum. Ortak hedeflerimizin azalmasını değerlerimiz ve hayat tarzı üzerinden ayrışmanın hızlanmasını üzülerek izliyoruz.

“Sürekli bir OHAL ortamının tek başına güvenlik sorunlarının aşılmasını sağlayacağı kanısında değiliz.”

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel