Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Tutuklu Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan’ın 114 yıl hapsi isteniyor

Tutuklu Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan hakkında 114 yıl hapis istemiyle dava açıldı

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hakkında yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanan ve daha sonra görevden alınan Siirt Belediye Başkanı DBP’li Tuncer Bakırhan hakkında, 18 kez “terör örgütü propagandası yapmak”, 2 kez “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemek veya yönetmek” ile “terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla toplam 114 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

DHA’nın haberine göre, hazırlanan iddianamede Bakırhan’ın ifadeleri de yer alırken, Tuncer Bakırhan, iddianameye yansıyan ifadesinde şöyle dedi:

“Ben bu şahısların cenaze törenlerine katıldım. Bu cenazelerin Mezarlıklara götürülmesi konusunda Siirt Belediyesine ait cenaze araçları kullanılmıştır. Bu araçların tahsis edilmesi hususunda benim özel olarak herhangi bir talimatım olmamıştır. Belediye Cenaze Müdürlüğüne başvuran kim olursa olsun ilgili müdürlük kim olursa olsun cenaze arabası vermiştir.Cenaze arabası tahsisinde benim bir haberim olmaz, ilgili müdürlüğün görevindedir. Ben Belediye Başkanı sıfatıyla Belediye Başkanlığı dönemimde Siirt ilinde binlerce cenazeye katıldım Cenazesine katıldığım şahısların Arap, Türk, Kürt veya başka milletten olup olmamasına, siyasi görüşünün ne olduğuna bakmaksızın cenaze araçları kullanıldı. Ben de bu cenazelere ayrım gözetmeksizin bu cenazelere katılmaya çalıştım. Cenazeye katılan diğer şahısların cenaze törenlerinde bu şekilde slogan atmaları beni ilgilendirmez. Ben bu cenazelerde o şekilde slogan atmadım. Cenaze törenlerinde mezarlıklarda ölen bu şahıslar için saygı duruşunda bulunup bulunmadığımı hatırlamıyorum. Cenaze araçlarına PKK/KCK terör örgütü simgeleyen bayrakların ve fotoğrafların asılması olayı ile benim de Belediyenin de herhangi bir alakası yoktur. Ben Belediyenin cenaze araçlarına bunların asıldığını görmedim. Bunlar muhtemelen ölenlerin yakınları tarafından asılmıştır.”

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel