Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Uğur Kurt davasında gerekçeli karar: Katil polis ‘meşru müdafaa hakkı’nı kullanmış!

Uğur Kurt’un katili polis Sezgin Korkmaz’a verilen cezada gerekçeli karar açıklandı

’ndaki cemevinde bir cenaze sırasında polisin saldırısında ’ın açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren ’un 3 yıl boyunca süren davadasında katil polise 12 bin 100 TL para cezası verilmişti. Davada gerekçeşi karar açıklandı. Gerekçeli kararda suç meşru müdafaa kapsamında değerlendirildi.

’in haberine göre Uğur Kurt’un ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten savcı Hasan Yılmaz, polis Sezgin Korkmaz hakkında valilikten soruşturma izni isterken polisin meşru müdafaa kapsamında ve saldırıyla orantılı hareket ettiğini iddia etmişti. Savcı Yılmaz’ın hazırladığı ilk iddianamede polis Korkmaz’ın 6 yıla kadar hapsi istenmişti. İstanbul 11. Ağır Mahkemesi gerekçeli kararında, Türk Kanunu’nun 21. maddesinde düzenlenen “olası kast” ve 22. maddesindeki “taksir” kavramına yer verilerek, Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu’nun 16. maddesine göre polisin meşru savunma hakkının kullanılması kapsamında silah kullanmaya yetkisi olduğu belirtildi.

Mahkeme, olayın anında Korkmaz’ın kendisini ve diğer polisleri korumak için silah kullanmak zorunda kaldığı ve bu nedenle silah kullanmasının yasal oluşunda tereddüt olmadığına kanaat getirdi. Korkmaz’ın molotof kokteyli kullandığı iddia edilen bir eylemciyi hedef alırken eylemcinin baş hizasının 26 cm uzağından geçerek Uğur Kurt’a geldiğini belirtti. Bu konuda mahkeme polis Korkmaz’ın “dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı” davranışı sonucu Uğur Kurt’un öldürülüğü yorumunda bulundu.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel