Bizimle İletişime Geç

Dünya

Ukrayna üzerinde CIA-FSB kapışması: Patlayan araçta ölen şahıs Temur Makhauri!

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in Bessaravska Meydanı yakınlarında dün bir otomobilin infilak etmesi sonucu 1 kişinin öldüğü, 2 kişi yaralandığı açıklandı. Patlayan araçta ölen kişinin Zona (Hayalet) kod adlı Temur Makhauri olduğu ortaya çıktı

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de dün bir otomobil infilak etti, patlamada İstanbul’daki Çeçen komutan Osaev suikastı davasından tutuklanıp yargılandıktan 2 yıl sonra, delil yetersizliğinden beraat eden Zona (Hayalet) kod adlı Gürcistan vatandaşı Temur Makhauri yaşamını yitirdi.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, Basseyna ve Velyka Vasylkivska caddeleri arasında, Arena Alışveriş Merkezi’nin yanından geçmekte olan ve Gürcistan plakalı olduğu belirtilen siyah otomobil infilak etti. Patlama sonucu 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Yaralılardan birinin çocuk olduğu belirtildi.

Patlayan araçta ölen şahısın Zona (Hayalet) kod adlı Gürcü vatandaşı Temur Makhauri olduğu öğrenildi. Zona, 2009 yılında Istanbul’da öldürülen Çeçen komutan Ali Osaev cinayeti ile ilgili tutuklanmış İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 yıl süren dava sonunda beraat etmişti.

Ali Osaev’i öldürdü, cenazesine katıldı

Temur Makhauri, Zeytinburnu’nda 2009 ve 2011’de öldürülen Çeçen Ali Osaev, Zaurbek Amriev, Rüstem Altemirov ve Berg-Khazh Musaev ilgili soruşturmada yargılanmıştı. Çeçenlerin, Rus İstihbarat Örgütü adına öldürüldüğü iddia edilirken, Temur Makhauri’nin FSB adına öldürdüğü Ali Osaev adına çalıştığı hem de cenazesine katıldığı ortaya çıkmıştı. İddianamedeki bilgilere göre Zona, Ali Osaev’i öldürdükten 2 gün sonra Fatih Camii’ndeki cenazeye katılmıştı.

İlgili:  Trump ilk resmi ziyaretini CIA merkezine gerçekleştirdi

Makhauri’nin yargılandığı davanın savcısı Demirhüyük, hazırladığı iddianameye ‘Zona’ kod adlı Temur Makhaurı’nin Suriye’de “muhalif silahlı grupların” arasında çekilen fotoğraflarının bulunduğunu, “Çeçenlerin efsanevi komutanı” Şamil Basayev’in suikastinde kullanılan silah yüklü kamyonun infilak etmesi olayında da kamyonun hazırlayan kişi olduğunu, Çeçenistan eski şeyhülislamı Şemseddin Batukayev’e yönelik suikast girişimi sanığı Bahram Batukaev’e de silah sağladığını belirtmişti.

Doku Umarov

Fotoğraftaki: Doku Umarov (Ortada)

Türkiye’ye kısa bir süre içerisinde 65 defa, Ruslan Papaskiri, Temur Makhauri ve Ali Dubaev gibi çeşitli isimlere düzenlenmiş pasaportlarla giriş-çıkış yapan Zona’nın İstanbul’da Çeçenlerin önde gelen liderlerine yönelik suikastlar konusunda Rus Gizli Servisi (FSB) yetkilisi Bashir Kushtov ile yaptığı görüşmeler ve para alış-verişi teknik takip sonucu tespit edilmişti. Öldürülen Çeçen komutan Doku Umarov’un kardeşi Vaha Umarov tarafından duruşmada teşhis edilen Zona, Nisan 2016’da delil yetersizliği nedeniyle beraat etmişti.

Zona sahte kimlikle

Zona sahte kimlikle

Türkiye’de serbest kaldıktan sonra Ukrayna’ya geçen Zona kod adlı Temur Makhauri, Kiev polisinin yaptığı bir operasyonla yakalanmıştı. Zona ve arkadaşı, Ukrayna’da hırsızlık ve gasp çetesi kurmak ve yönetmek suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Ukrayna polisinin düzenlediği operasyonda Kiev’in merkezindeki Baseina Caddesi’nde Gürcistan plakalı lüks bir cip içinde yakalanan Zona’nın üzerinde Glock ve Stechkin marka 2 silah ile çok sayıda mermi ele geçirilmişti.

İlgili:  CIA Başkanı'ndan Kore sınır hattındaki adaya ziyaret

Ukrayna’da Mattis’in katıldığı bağımsızlık gününde patlama

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 24 Ağustos’ta düzenlenen bağımsızlık günü törenlerinin yapıldığı bölgede meydana gelen patlamada iki kişi yaralanmıştı. Üstelik, Trump döneminin en üst düzey görüşmelerinden biri gerçekleştiği sırada… ABD Savunma Bakanı Mattis de Ukrayna’da bulunuyordu.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Patlamanın ardından gerçekleşen basın açıklamasında, ABD’nin, içinde bulunduğu şartlarda kendisini ve halkını koruması için Ukrayna’ya yardım etmeye zorunlu olduğunu belirten Mattis, ABD’nin, Ukrayna’ya 175 milyon dolarlık askeri teknik yardımını onayladığını hatırlattı.

Mattis, daha sonra Putin tarafından bizzat hedef alınacak şu sözleri de tam olarak patlamadan dakikalar sonra söyledi: “Eğer ölümcül silahlar hakkında konuşmak gerekirse bu konuyu inceliyoruz”

Mattis, “ABD, Rusya’ya Minsk Anlaşması ve diğer uluslararası sözleşmelere uyması için baskı yapmaya devam edecek” ifadelerini kullanarak, Ukrayna üzerindeki hegemonyalarını güçlendirmek istediklerini vurguladı.

Sovyetler Birliği’nin en gelişkin üyelerinden Ukrayna, NATO yolcusu mu?

Geçtiğimiz Haziran ayında, Ukrayna’nın ileride NATO üyesi olabilmesine olanak tanıyan yasa tasarısı ülke parlamentosunda onaylandı.

İlgili:  Rus istihbaratçı: Büyükelçi koruması silah taşıyamaz, Türk polisi önlem almalıydı

Ukrayna Parlamentosu Başkanı Andrey Parubiy, konıuyla ilgili yaptığı açıklamada, ülkesinin NATO’ya üye olmasının, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırgan tutumunu” durdurabilecek tek yol olduğunu savundu.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya