Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Umut Kitabevi bombacılarının tahliyesine itiraz

Umut Kitabevi sanıklarının tahliye edilmesine itiraz edildi. İtirazı yapan Van Baro Başkanı Murat Timur, suç delilleriyle birlikte suçüstü yakalanmış sanıklara imtiyazlı davranıldığına, bu nedenle ‘eşitlik ilkesinin’ ihlal edildiğine dikkat çekti

Van Baro Başkanı Murat Timur, Davası’nda 3 sanığın önce “örgüt kurmak” suçundan beraat etmesi, ardından da tahliye edilmesi kararına itiraz eden mağdur aileler adına Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz etti.

Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Nimet Ölmez’e değerlendirmede bulunan avukat Murat Timur, “tanık beyanlarını ve TBMM Araştırma Komisyonu’nun o dönem hazırlamış olduğu 700 sayfalık raporun yer aldığı dosyanın özetini itiraz dilekçesiyle mahkemeye sunduklarını” belirterek, “Eşitlik ilkesinin” ihlal edildiğine dikkat çekti. Suç delilleri ile birlikte suçüstü yakalanmış sanıklara imtiyazlı bir yaklaşım ile yargılanmanın yenilenmesi kararı verildiğine işaret eden Timur, “diğer taraftan delil yaratılarak mahkumiyetine karar verilmiş binlerce kişi ile ilgili yargılanmanın yenilenmesi kararı verildiğine” dikkat çekti.

‘Karar atmosferin yargı üzerindeki etkisidir’

Kitabevine yönelik öncesi kent genelinde yaklaşık 4 ay içinde 18 bombalama olayının yaşandığını hatırlatan Timur, “Örgüt kurmaktan” beraat eden sanıklar astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve itirafçı Veysel Ateş’in tutuklanması ardından “kentte uzun bir süre hiçbir patlamanın yaşanmadığına” vurgu yaptı.

İlgili:  İstanbul Maltepe'de patlama!

3 sanığın “İnsan öldürmek ve yaramak” suçundan aldıkları 40 yıllık cezanın daha önce kesinleştiğini belirten Timur, verilen cezalara karşı Yargıtay İlgili Dairesi ve Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na bu konuda yapılan itirazların reddedildiğini söyledi. Dava hakkındaki kararlar, “siyasi atmosferin yargı üzerindeki etkisine” bağlayan Timur, “Eğer FETÖ’den tutuklu bulunan savcı ve hakimlerin hazırladığı dosyalar bunlara gerekçe gösteriliyorsa o zaman şuan cezaevinde çok ağır koşullar altında onlarca yıl ceza almış politik tutukluların da dosyalarının da bozulması gerekir. Oysa delilleri çok açık, suçüstü yakalanmış kişiler için beraat vermek hukuka ikili yaklaşımın sonucudur. Burada bir suçüstü hali söz konusu. Orada insan öldürmeye giden, bombasını atan ve araçta bekleyenlerin halk tarafından yakaladığı bir grup var. Bu olayı, hem telefon konuşma kayıtlarına (HTS), hem arabada ele geçen krokilere, Şemdinli Araştırma Komisyonu’na, Şemdinli halkının tanıklık beyanları ve sanıkların çelişkili beyanları her şeyi çok açık ortaya koymaktadır. Bu dosyaya hangi savcı veya hakim bakarsa baksın bu delilleri farklı değerlendiremeyecektir. Kamuoyunda bu kadar geniş yer edinen bir davanın bozulmasını tamamen siyasi atmosferin yargı üzerindeki etkisine bağlıyorum” dedi.

İlgili:  Erdoğan: Anayasa değişiklik teklifi bugün ya da yarın bana ulaşacak

‘AKP suç işleyen devlet organizasyonlarını meşru görüyor’

Davanın avukatlarından Cumhuriyet Halk Partisi () İstanbul Milletvekili ise kararın, “kesinleşmiş bir suçun AKP tarafından meşru görüldüğünü açık bir şekilde ortaya koyduğuna” işaret etti. AKP’nin 34 kişinin yaşamını yitirdiği Roboski’de işlediği ağır suçu, bu şekilde aklamaya çalıştığına vurgu yapan Tanrıkulu, “Bu kadar açık ve yargılama sonucu kesinleşmiş bir suçun, hakim ve savcısının FETÖ’den ihraç edilmesi sonucu bozulması kararını vermek, devlet organizasyonlarının AKP tarafından meşru görüldüğünü gösterir. Kendisi bizzat Roboski’de daha ağır suçları işlemiştir. Bu nedenle bu suçları aklamaktan da tahliye edilmesine zemin hazırlamaktan da çekinmemektedirler. AKP’in önceki Başbakan’ı Ahmet Davutoğlu’nun 1 Kasım seçimleri öncesi Van’da yaptığı bir miting konuşmasında Kürtleri tehdit ederek ‘Beyaz Toroslar tekrar çıkar’ boşuna söylenmemiştir. Bu davayla bunu bir kez daha görmüş olduk” diye konuştu.

 

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel