Bizimle İletişime Geç

Kültür&Sanat

ÜNİVDER’den ‘dünden bugüne akademik kıyım’ sergisi

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, “Dünden Bugüne Üniversite Tasfiyeleri: Akademik Kıyım” başlıklı bir sergi düzenleyecek

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (ÜNİVDER), “Dünden Bugüne Üniversite Tasfiyeleri: ” başlıklı bir düzenliyor. , bir belgesel özelliğine sahip olacak. 1933’den bugüne üniversite tasfiyelerini belgeler ve basından derlenen haberler, gazete kupürleri, karikatürler, video gibi çeşitli görsellerle sunuyor.

Bianet’in aktardığına göre, serginin bölümleri şöyle:

“1925- 1933 Darülfünun dönemi, 1933-1960 yılları arası üniversite 1960 askeri ve üniversite / 147’ler, 12 Mart 1971 Muhtırası ve üniversite, 1980 askeri ve üniversite / 1402’likler, 28 Şubat 1997 post modern ve üniversite, Bugün ’de üniversite / KHK’ları.”

“İktidarların dünden bugüne üniversite üzerinde kurmak istedikleri baskı, yetmezse kıyımı tarihsel akış içinde göstermek, büyük resmi görünür kılmak için” düzenlenen sergi 8 Nisan’da, Karşı Sanat Çalışmaları’nda açılacak.

Açılışta Tahsin Yeşildere, Lütfiye Bozdağ, Tül Akbal ve Gençay Gürsoy konuşmacı olarak yer alacak.

ÜNİVDER’den açıklama

ÜNİVDER’den yapılan açıklamada, OHAL KHK’larıyla akademisyenlerin üniversiteden ihraç edildiği yoğun bir harekâtıyla karşı karşıya olunduğu hatırlatıldı. Açıklama şöyle:

“12 Eylül 1980 askeri darbesinin üniversite üzerinde gerçekleştirdiği yıkımın çok daha vahimi, OHAL KHK’larıyla yapılıyor bugün.

İlgili:  Financial Times: Erdoğan'ın tasfiyeleri ülke dışına uzandı

İhraç edilen akademisyenlerin sadece görevlerine son verilmiyor; pasaportları iptal ediliyor, başka bir iş bulma imkânları engelleniyor, emeklilik haklarıyla ilgili mağduriyetler yaşıyorlar.

Yurttaşlık haklarından yoksun bırakılarak “sivil ölüme” mahkum ediliyorlar adeta. Akademik kıyım yapılıyor.

Hiçbir hukuki dayanağı olmayan bu uygulamalar yalnızca akademisyenlere /üniversiteye zarar vermiyor; akademiye yapılan kıyım, toplumsal gelişmişliğe, bilimsel çalışmalara, bilimsel eğitim/öğretim hakkına da telafisi mümkün olmayan zararlar veriyor.

İfade özgürlüğü/akademik özgürlüğe darbe vuran bu süreç aynı zamanda, öğrencileri eleştirel, özgür, bilimsel nitelikli öğrenim hakkından yoksun bırakıyor; eleştirel düşüncenin, bilimsel üretimin gerçekleşebileceği koşulları tahrip ediyor.

Akademik özgürlük yoksa, üniversite de yoktur!”

Destekçiler

Sergiye destek veren kurumlar şunlar: Karşı Sanat Çalışmaları, Eğitim-Sen 6 Nolu Üniversiteler Şubesi, İstanbul Diş Hekimleri Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Tabip Odası.

Sergi 8 Nisan Cumartesi, saat 18.00’de açılacak, 15 Nisan’a kadar açık kalacak.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kültür&Sanat