Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Üniversiteli Nilüfer Çokyiğit okulda yaşamına son verdi: Yardım ekibi ‘ulaşamadı’

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi SBF 1. sınıf öğrencisi Nilüfer Çokyiğit, geçtiğimiz gün fakülte binasının çatısına çıkarak yaşamına son verdi. Henüz inşaatı tamamlanmayan Esenboğa Yerleşkesi’nde meydana gelen olayda, Çokyiğit’in arkadaşları okul yönetiminin yeteri kadar önlem almadığını belirtti

YBÜ’nün Esenboğa’daki yerleşkesinde yaşanan olayda, Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisi Kübra Nilüfer Çokyiğit, 17 Mayıs günü fakülte binasının çatısına çıkarak yaşamına son verdi. Yerleşkenin şehre uzak bir noktada olması nedeniyle itfaiye ve sağlık ekiplerinin olaydan ancak yarım saat sonra alana ulaşabilmesiyle, Çokyiğit’e müdahalede bulunulamadığı bildirildi.

Birinci sınıf öğrencisi Nilüfer Çokyiğit’in okulun en üst katına nasıl çıktığı henüz bilinmezken, olayla ilgili konuşan arkadaşları Çokyiğit’in çatıdan atladıktan hemen sonra kalbinin durmadığını, ambulansın geç gelmesi sonucu yaşamını yitirdiğini söyledi. Ayrıca, olayın yaşandığı gün ve öncesinde çatı kapısının kilitli tutulmadığı belirtildi.

Yerleşke hâla inşaat aşamasında olduğu için de Çokyiğit’in hayatta kalmasını sağlayacak herhangi bir müdahale imkanının (Revir, ilk yardım vs.) olmadığı kaydedildi. Çokyiğit’in yaşamına neden son verdiği hakkında ise henüz bir bilgi yok.

Okul Yönetimi Tepkisiz Kaldı

Olayla ilgili dokuz8HABER’e ulaşan ve bilgi veren bir öğrenci, olaydan hemen sonra okul yönetiminin olayı örtbas etmeye çalıştığını, Çokyiğit’le ilgili herhangi bir taziye mesajının yayımlanmadığını belirtti. Çokyiğit’in arkadaşları ve diğer öğrencilerin çabasıyla sosyal ağlar üzerinde duyurulmaya çalışan ihmal ve yetersizlikler sonucu, YBÜ yönetimi internet sitesinden bir açıklama yayımladı. ‘‘ACI KAYBIMIZ’’ başlıklı açıklamada olayın nasıl ve ne zaman gerçekleştiğine dair ise herhangi bir bilgi verilmedi.

İlgili:  Ataması yapılmayan bir öğretmen daha intihar etti

#NilüferÇokyiğitiçin, #NilüferÇokyiğitİçinAdalet

Çokyiğit’in yaşamını yitirmesi sonucu okulun tepkisiz kalmasıyla sosyal medya üzerinde kampanya başlatan arkadaşları, yönetimin tepkisizliğinin aksine olayı duyurmak ve bir daha böyle bir olayın yaşanmasının önüne geçmek istiyor.

Sosyal ağlar üzerinde #NilüferÇokyiğitİçin ve #NilüferÇokyiğitİçinAdalet başlıklarıyla açılan etiketlerde paylaşımda bulunan kullanıcılar, olayı duyurmak için çabalıyor. Şarkıcı Haluk Levent’in de aralarında bulunduğu pek çok kişi bu çabaya ortak olmuş durumda.

Esenboğa’daki Yerleşke Hâlâ İnşaat Aşamasında

‘‘Üniversite eğitiminde yeni bir soluk…’’ sloganıyla 2011–2012 döneminde öğrenci almaya başlayan üniversitenin bünyesinde; 7 fakülte, 1 yüksekokul, 4 enstitü ve 1 konservatuar bulunuyor.

Esenboğa’da inşa edilen yerleşkede ise inşaat hâlen tamamlanabilmiş değil. Eğitime başlanabilmesi amacıyla sadece belirli bölümlerin bitirildiği yerleşkeye, devlet tarafından ‘‘külliye’’ ismi uygun görülmüştü.

Arkadaşları, okul henüz tamamlanamadığı için 18 yaşındaki Nilüfer Çokyiğit’in ölümünde ihmal olabileceğini belirtiyor. Güvenlik ve anlık sağlık müdahalesinin yapılamamasına bu ihmalin yol açtığını söylüyorlar.
Üniversitedeki bu yetersizlik daha önce ‘‘kadrolaşma’’ iddialarıyla gündeme gelmiş, okul yönetimindeki isimlerin aynı zamanda AKP teşkilatlarında da görev yaptığı ortaya çıkmıştı. Konuyu 2012 ve 2015 yıllarında ‘‘YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİNDE AKLA ZARAR KADROLAŞMA YÖNTEMLERİ’’ ve ‘‘AKP Üniversite Komiseri atadı’’ başlıklı haberleriyle gündeme getiren ODATV, üniversite içindeki kadrolaşmanın boyutlarını açığa çıkarmıştı.

İlgili:  12 öğrencisine cinsel istismarda bulunan öğretmene 87 yıl hapis

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel