Bizimle İletişime Geç

Emek

Van Büyükşehir Belediyesi işçileri kayyumla çalışmama kararı aldı

Kayyum atanan Van Büyükşehir, Edremit, İpekyolu, Erciş ve Özalp belediyelerinde çalışan emekçiler, kayyumla çalışmama kararı aldı. Emekçiler yaptıkları açıklamada, “Onurlu yaşamakta kararlı her emekçinin bu gerçeklik karşısında tutum sahibi olması gerekmektedir” dedi

Van’da kayyum atanan Büyükşehir, Edremit, İpekyolu, Erciş ve Özalp belediyelerinde çalışan işçiler, yaptıkları yazılı açıklama ile kayyumla çalışmayacaklarını belirterek, iş bırakma eylemi başlattıklarını duyurdu. Açıklamada ayrıca kayyuma karşı ortak mücadele çağrısı da yapıldı.

Özgürlükçü Demokrasi’nin haberine göre, kayyum uygulamasının antidemokratik olduğuna dikkat çekilen açıklamada, kayyumla milyonlarca seçmenin iradesinin yok sayıldığı kaydedildi. “En klasik sistem belediyelerinde bile olmayan faşist uygulamalar bize dayatılıyor” denilen açıklamada, “Bizler halkımızın kurumu olan belediyelerde halkımıza karşı suç işleyen değil, onun değerleri doğrultusunda yaşayan, çalışan ve hizmet eden kişileriz. Dolayısıyla kayyum ile sömürge memurunun talimatları ile çalışmayacağız. Bizler, kurumlarımızı halkımıza tekrar kazandırmak için mücadele edeceğiz” ifadeleri yer aldı.

‘Tutum almaya davet ediyoruz’

Belediyelerin asker ve polis gücü ile işgal edildiği vurgulanan açıklamada şöyle denildi: “Son olarak çağrımız kayyum atanmış kurumlarda çalışan herkesedir. Bu kurumlar halkın kutsal emanetleridir. Kurumlarımızı kayyum öncülüğünde polis ve asker gücü ile işgal edilmişken maaş ve benzeri kaygılarla bu faşist zihniyetle çalışmayı sürdürmek toplumsal ahlaka karşı durmak anlamına gelmektedir. Onurlu yaşamakta kararlı her emekçinin bu gerçeklik karşısında tutum sahibi olması gerekmektedir”

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Emek