Bizimle İletişime Geç

Emek

‘Ya başkanlık ya kıdem tazminatı’ diyenler haklı çıktı: Kıdem tazminatı gaspının ilk adımı haftaya

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, işçinin patron karşısındaki en önemli güvencesi olarak bilinen kıdem tazminatını tırpanlayan düzenlemeyi haftaya görüşeceklerini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet , işçinin karşısındaki en önemli güvencesi olarak bilinen kıdem tazminatını tırpanlayan düzenlemeyi haftaya görüşeceklerini açıkladı.

Kıdem tazminatını fona devredecek düzenlemeyle ilgili konuşan Müezzinoğlu, “ yasal güvencesiyle, şeffaflığıyla bir sistem. Önümüzdeki haftadan itibaren taslaklar üzerinden işvereniyle, çalışanıyla sendikalarıyla çalışacağız. Hak kaybının olmaması bizim de en önemli duyarlılığımız. Yüzde 70 oranında hak kaybı var, hiç alamadığı için” dedi.

Müezzinoğlu, emekliye promosyon ödemelerinin yüzde 75’inin tamamlandığını belirterek, “3 milyar 200 milyon gibi bir rakam ödendi” ifadelerini kullandı.

‘Taşerona kadro’ sözüne yine erteleme

işçilere kadro düzenlemesiyle ilgili konuşan Müezzinoğlu, “Çalışmaları olgunlaştırdıktan sonra hükümete göndereceğiz. Önümüzdeki ayların konusu. Haftaya pazartesi Bakanlar Kurulu yapıldığında çözüm takvimi belirlendikten sonra biz de o takvime göre çalışmaları şekillendireceğiz” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı , 9 Mart’ta yaptığı açıklama ile işçilerin patron karşısında en büyük güvencesi olan “”nın fona devredileceğini duyurmuştu. Söz konusu düzenleme, sermaye kesimlerinin uzun zamandır hükümetten talep ettiği emekçilerin güvencesiz ve kuralsız çalıştırılması yönündeki adımlardan biri olarak görülüyor.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Emek