Bizimle İletişime Geç

Kadın

Yazaki fabrikasında kadın işçiye cinsel saldırı girişimi

Bursa Gemlik Serbest Bölgesi’ndeki Yazaki fabrikasında çalışan bir kadın işçi cinsel saldırıya uğradı

Serbest Bölgesi’ndeki fabrikasında çalışan bir cinsel saldırıya uğradı.

Evrensel’in haberine göre, otomotiv yan sanayi alanında üretim yapan ve Bursa Gemlik Serbest Bölgesi’nde kurulu Yazaki fabrikasında çalışan ve geçici olarak Kuzuluk fabrikasına gönderilen bir işçi kadın, yattığı yere giren formenin kendisine etmeye yeltendiği için jandarmaya başvurdu.

‘İşveren kadınların güvenli bir ortamda çalışmasını sağlamakla yükümlü’

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu işverenin kadınların güvenli bir ortamda çalışmasını sağlamakla yükümlü olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Yazaki yönetimine bildiriyoruz; ulusal ve uluslararası iş ve ayrımcılık yasalarında tecavüz suçtur. İşçi kadınların çalıştıkları yerlerde insan haysiyetine yaraşır koşullarda çalışması en doğal ve sıradan insan hakkıdır. İşveren bu koşulları sağlamakla yükümlüdür. Sendikal örgütlülüğün olmadığı veya Yazaki’de olduğu gibi Türk Metal gibi sendikal anlayışların olduğu işyerlerinde daha da korumasızdır. Ön yargılar, gelenekler çoğu kez kadınların yaşadıkları cinsel ve saldırıları dışa vurmaktan alıkoyuyor. Buna bir de işsiz kalma korkusu eklenince kadınlar yaşadıklarını dile getiremiyorlar. Gemlik Yazaki’de kadın arkadaşımızın başına gelenlerin ne ilk ne de son olmadığını biliyoruz. Birleşik Metal İş Sendikası kadın işçileri olarak girmiş olduğu mücadelede yanında olduğumuzu duyuruyoruz. Kamuoyunu Gemlik Yazaki’deki gelişmeleri takip etmeye çağırıyoruz.”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kadın