Bizimle İletişime Geç

Kent-Ekoloji

Yer altı bile AKP’nin rant alanı: Dolmabahçe-Ortaköy arasında yer altına imar izni verildi

İstanbul’un önemli hafıza mekanlarından Dolmabahçe- arasında bulunan alanda yer altına imar izni verildi

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde (İBB), söz konusu bölge için yapılan 1/5 ölçekli imar planı oy çokluğuyla kabul edildi. Plan kapsamında Boğaz boyunca uzanan ve kat yükseklikleri sınırlı olan binalarda yerin iki kat altına kadar inilmesine onay verildi.

Ameliyathane de yapılabilecek, mescit de

Diken’in aktardığına göre, bu kapsamda yer altına otel, özel okul, hastane ve özel sosyal kültürel tesis binalarının birinci ve ikinci bodrum katlarında konferans salonu, tiyatro, müze, sanat galerisi, ameliyathane, morg, yoğun bakım ünitesi, balo salonu, mescit, yüzme havuzu, kütüphane, teknik odalar gibi birçok yapı inşa edilebilecek.

İBB, turizmin geliştirilmesini gerekçe göstererek 15 Mayıs 2015 tarihinde turizm tesislerindeki bodrum katları inşaat alanına dahil edilmemesi yönünde karar almış, bu uygulama “gizli imar affı” olarak yorumlanmıştı.

Konuyla ilgili olumsuz yönde oy kullanan İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, planın bölgede yoğunlaşma getireceğini belirterek, “Özellikle Boğaz hattında turizm ve sağlık yatırımı da olsa oradaki yoğunlaşmaya olumsuz katkıda bulunacağını düşünüyoruz. Eğer turizm tesisi yeniden yapılacaksa iki kat ilave bir tabloyla karşı karşıya kalınacak aynı zamanda yoğunlaşma getirecek. Bunun Boğaz hattında olduğunu düşünürsek bu tür yoğunlaşmayı çok uygun bulmuyoruz” diye konuştu.

İlgili:  Ihlamur Parkı'nda şirket kaybetti: Parkta inşaat yok

 

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kent-Ekoloji