Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Yıldırım, Alman şirketleriyle bir araya geldi: OHAL ile ilgili düzenlemeler olabilir

Başbakan Binali Yıldırım ve Alman şirketleri yöneticilerinin gerçekleştirdiği toplantının ardından taraflar konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Açıklamalarda sonbahara kadar OHAL konusunda birtakım düzenlemeler olabileceği duyuruldu

Başbakan Binali Yıldırım ve Alman şirketlerinin yöneticileri arasında görüşme gerçekleştirildi. Yapılan görüşme sonrasında Binali Yıldırım, iki ülke arasında yaşanan gerilimden şirketlerin etkilenmemesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’de yatırımı bulunan Alman firmaların yöneticileri ile Başbakanlık Çankaya Köşkü’nde bir görüşme gerçekleştirdi. Toplantıya Yıldırım’la beraber Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de katıldı. Yıldırım, Alman yöneticilere “Sizin, yaşanan gelişmelerden dolayı herhangi bir zarar görmemeniz, bu gerilimin bir parçası olmamanız bizim açımızdan çok önemli. Çok açık söylüyorum, biz sizi Alman şirketi olarak görmüyoruz. Biz sizi bu ülkenin şirketi olarak görüyoruz” diye konuştu.

Binali Yıldırım, şunları şunları söyledi:

“En az yarım asırdan beri Türkiye’de olan, artık bir Alman firmasından ziyade Türk firması gibi halkın hafızasında yer almış yatırımcılarımızın haksız bir şekilde burada bir eleştiriye tabi tutulması, onların bu ilişkilerden bir bedel ödemesi bizim asla düşüneceğimiz bir şey değildir.”

‘Almanya ile ilişkiler çok köklü’

Binali Yıldırım, Almanya ile ilişkilerin çok köklü olduğunu anımsatarak “bu geçmiş ve Almanya’da yaşayan Türkler de dikkate alındığında ilişkilerin kalıcı olarak olumsuz bir şekilde seyretmesinin akla ziyan bir iş” ifadelerini kullandı.

İlgili:  Türkiye ve Rusya S-400'de anlaştı: Satın alma işlemi bugün tamamlanacak

Yıldırım, “Hem Almanya açısından hem Türkiye açısından ülkelere kazandıracağı hiçbir şey yok. Bu yüzden Alman sermayeli Türkiye’deki şirketlerin tamamı burada yok, ama belli başlı 20’ye yakın şirket burada. Biz bütün şirketleri temsilen sizlerle bir araya geldik. Amacımız da ilk ağızdan Türkiye’de istihdam oluşturan bu şirketlerin ‘beklentileri ne’, ‘iki ülke arasındaki ilişkilerden kaynaklanan olumsuzluğa nasıl bakıyorlar’, sizlerden bunu anlamaya çalışacağız” dedi.

Ayrıca Yıldırım, Türkiye’deki Alman şirketlerine bir soruşturma başlatılmadığını belirterek konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim Almanya’dan beklentimiz PKK veya FETÖ terör örgütü ile doğrudan ilişkili veya onlara destek veren yapılara karşı daha kararlı bir tutum içine girmesi, onlara alan açılmaması.”

Gerilimi tırmandırmaktan yana değiliz

Başbakan ülkeler arasındaki dostluk ve husumetlerin geçici olduğunu vurgulayarak, “Bunun hasar bırakılmadan yönetilmesi siyasetçilerin en önemli sorumluluğudur. Biz ilişkilerde gerginliği tırmandırmaktan yana değiliz” ifadelerini kullandı.

Şirketlerle toplantılar düzenlenecek

Şahinler Holding Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, büyük şirketler ile Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin de aralarında olacağı toplantılar düzenlenmesi için karar alındığını ifade etti.

İlgili:  Binali Yıldırım: Başkanlık sistemine geçtiğimizde....

Şahin toplantının ardından Çankaya Köşkü’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Gelecekte Türkiye’ye yatırım gelmesi için Avrupa ile iyi ilişkiler kurulması konuşuldu. Büyük şirketler ile Ekonomi Bakanı’nın da katılacağı toplantılar düzenlenmesi kararı alındı” diye konuştu.

Kemal Şahin konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Türk-Alman ilişkilerinde yaşananların mümkün olduğu kadar ekonomiye yansımayacak şekilde ele alınması gerektiği konusunda mutabık kaldık. Şu andaki şirketlerin çalışmasına ne hükümet tarafından engel olunduğunu ne şikayet aldıklarını hükümet tarafı bize iletti.” Ancak gelecekteki yatırımlar için sorunlar olabilir. Bu sorun çözülmeli. Sonbaharda CEO’larla Almanya’da belki bir toplantı düzenlenecek. Hükümet kanadı yatırımlarla ilgili endişeleri ortadan kaldıracaklarını söylediler”

Sonbahara kadar olumlu gelişmeler olacak

Başbakan Yıldırım ile görüşmenin hemen ardından açıklama yapan Alman şirketlerinin yöneticileri, sonbahara kadar olumlu gelişmeler olabileceğini dile getirdiler. Yöneticiler, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin ‘Türkiye’de yatırım yapan şirketlerin CEO’larını ziyaret edip beraber anlatalım endişeleri ortadan kaldıralım. İletişimdeki sorunları gidermek için bir takım tedbirler alalım’ ifadelerini kullandığını onayladılar.

Eurojuris International Avukatı Refik Türkoğlu da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin davetiyle yatırımlarını takip ettiği Alman şirketleri adına toplantıya katıldığını belirttti.

İlgili:  Almanya: Katar krizi IŞİD'le mücadeleyi riske atıyor

Gerçekleştirilen toplantının çok olumlu geçtiğini bildiren Türkoğlu, “Endişelerimizin Türkiye Cumhuriyeti tarafından kabul gördüğünü, bunların giderilmesi yönünde çalışmalar yapmak konusunda çok istekli olduklarını gördük. İlerisi için umut verici görüşmeler oldu. Meyvelerini kısa sürede toplayacağımızı umut ediyorum” diye konuştu.

Hükümet işin ciddiyetini gördü

Refik Türkoğlu, yaşanan son gerginlikten dolayı Türkiye’de yatırımların azaltılması ya da geri çekilmesi konusunda Alman hükümetinden bir telkin olup olmadığı sorusuna, şu yanıtı verdi:

“O kadar ciddi bir şey yok ama olmayacak değil. Yatırımlar zaten son 1-2 yıldır gevşemişti. Son zamanlarda daha kötüye gitmeye başladı. Şimdi gördüğümüz kadarıyla hükümetimiz de bu işin ciddiyetini görmüş ve bu gidişatın her iki ülke için zararlı sonuçlar doğurabileceğini tespit etmiş. O yüzden olumlu adımlar atılacağını düşünüyoruz. Bütün söylediklerimizi not aldılar. Yakında olumlu gelişmelerin olacağı müjdesini verdiler.”

‘OHAL ile ilgili olumlu gelişmeler’

Türkoğlu, olumlu beklentilerinin başka yönlerden de olabileceğini vurgulayarak, “OHAL ile ilgili birtakım düzenlemeler olabilir diye düşünüyoruz. Sayın Bakan’ımız detay vermedi ama sonbahara kadar olumlu gelişmeler olabileceği müjdesini verdi” diye konuştu

 

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel