Bizimle İletişime Geç

Üniversite

YÖK Başkanı Saraç: Boş kontenjan 300 bine ulaşabilir

YÖK Başkanı Yekta Saraç, kazanıp kayıt yaptırmayanlarla birlikte üniversitelerdeki boş kontenjan sayısının 300 bine çıkabileceğini söyledi

Yüksek Öğretim Başkanı (YÖK) Prof. Dr. , Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sitesinden açıklanan üniversite sonuçları ve boş kalan kontenjanlarla ilgili olarak konuştu.

Milliyet’ten Abbas Güçlü’ye konuşan Saraç, devlet, vakıf ve Kuzey ’ta üniversitelerin boş kalan kontenjanlarını şapkalarını önlerine koyup düşünmeleri gerektiğini belirtti.

Saraç, kazanıp kayıt yaptırmayanlarla birlikte, üniversitelerdeki boş sayısının 300 bine çıkma ihtimalinin olduğunu söyledi.

Yekta Saraç’ın açıklamaları şöyle:

Boş kontenjanlar herkese bir mesaj verdi. Bu boşluğu, daha iyi bir tanıtım yaparak, en aza indirmeye gayret göstereceğiz. Gelecek yıllarda, kontenjanlar belirlenirken, çok daha titiz davranılacak. İtirazlar olsa da kalite odaklı yaptırımlarımız devam edecek.

Meslek lisesi mezunlarına yönelik sınavsız geçiş kaldırıldı ama önleri açık. İstedikleri yerlere girebilir, dikey geçiş olanaklarından yararlanabilirler.

Açıköğretime standart getirilmesi kaçınılmazdı. Puan türünün değişmesi doluluk oranını azalttı ama marka değerini artırdı. Artırmaya da devam edecek.

YÖK bursları artarak devam edecek. Doluluk oranları da gösterdi ki doğru yoldayız.

‘Tercih sayısı geçen yıla oranla azaldı’

Geçen yıla göre tercih eden aday sayısı azaldı. Özellikle de meslek lisesi mezunları tercih haklarını kullanmadılar. Nedenlerini çok yönlü olarak araştırıyoruz. Ama ortada bir sorun olduğu kesin.

İlgili:  Üniversiteler sermayeye teslim: Rektörleri sanayici ve tüccarlar belirleyecek

Adayları bilinçlendirmeye ve doğru yönlendirmeye yönelik rehberlik hizmetlerimiz vardı, demek ki yeterli olmadı, daha da artıracağız.

Öğrencilerimizin, mezuniyet sonrası istihdam olanaklarını da dikkate almaları sevindirici bir gelişme. Bu, üniversitelere verilen en önemli mesajlardan biridir. Artık yeni bölüm açarken çok daha seçici olmak zorundalar.

Boş kalan her kontenjan vakıf üniversitelerini mali açıdan zora sokuyor ama devletler rahat. Kayıt odaklı bütçe konusundaki çalışmalarımız sürüyor.

Çok sayıda kontenjanın boş kalması hoş bir şey değil ama açıkta kalan açısından baktığınızda ikinci bir şans olarak görülebilir. Öğrencilerimiz bu kontenjanları dikkatlice değerlendirerek, yıl kaybetmeden üniversiteli olma şansı yakalayabilirler.

Burs ile indirimi birbirine karıştırıyorlar. Bazı üniversitelerin verdikleri burs değil, indirim. Bunun düzeltilmesi gerekiyor.

214 bin üniversite kontenjanı boş kaldı

ÖSYM tarafından açıklanan üniversite sınav sonuçlarının ardından tam 214 bin 430 kontenjanın boş kaldığı ortaya çıktı.

Tercih yapma hakkı olan 1 milyon 846 bin 880 adaydan 994 bin 766 kişi tercihte bulunurken, 910 bin 671 kontenjandan 696 bin 241’ine yerleştirme yapıldı.

İlgili:  ​YÖK Başkanı Saraç, Prof. Dr. Mazıcı için soruşturma istedi

Buna göre, 214 bin 430 kontenjan boşta kaldı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Üniversite