Bizimle İletişime Geç

Kültür&Sanat

‘Zapata/Meksika’da Köylü Devrimi’ Amara Yayıncılık’tan çıktı

Emiliano Zapata’nın konu edindiği, ‘Zapata/Meksika’da Köylü Devrimi’ adlı roman, Amara Yayıncılıktan Yasin Beştaş’ın çevirisiyle çıktı

Yazar Robert P. Millon tarafından kaleme alınan devriminin sembol isimlerinden ’nın konu edindiği, “/’da ” adlı roman, Amara Yayıncılıktan Yasin Beştaş’ın çevirisiyle çıktı.

DİHABER’in aktardığına göre, “Ne kölelere layık bir barışı ne de mezardaki bir barışı asla istemiyoruz. Özgürlük esaslı inancımızın öngördüğü toprak reformunun temelleri üzerine kurulu siyasi bir reform ve barış istiyoruz. Biz ne kardeşlerimizin kanı üzerinden pazarlığa oturacak insanlarız ne de düşmanlarımızın kemiklerine basarak devlet ve kilisede mevkilere konmaya niyetli insanlarız” diyen, Meksika köylüsü adına toprak reformu ve demokratik haklar için bayrak açan Emiliano Zapata,  bir süre için de başarılı olmuş; ancak çeşitli nedenlerle kesin zafere ulaşamamıştı.

O zamanlar genç bir bilim insanı olan Robert P. Millon derinlemesine bir araştırma sonunda meydana getirdiği bu eserinde, Zapata ve devrimci hareketini, çeşitli yönleriyle tanıtmakta ve devrimler tarihi içinde gerçek yerine oturtmakta.

Altı bölümden oluşan kitap, kapsamlı bir şekilde revize edilerek okuyucuya sunuldu.

İlgili:  Meksiko'da 14 bin yıllık mamut fosili bulundu

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kültür&Sanat