Kategoriler
Üniversite

Barış bildirisine imza atan eski ADÜ Rektörü’ne görevden uzaklaştırma

Barış İçin Akademisyenler bildirisine imza atan Adnan Menderes Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Şükrü Boylu, üniversite yönetimi tarafından açığa alındı

Kürt illerine yönelik abluka, sıkı yönetim ve katliamlara karşı “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzalayan Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) eski Rektörü, üniversite yönetimi tarafından görevinden uzaklaştırıldı.

Hakkında, İzmir’de açılan davada yetkisizlik kararı verilmesine rağmen Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan ceza davası gerekçe gösterilerek “soruşturmanın selameti” için görevden uzaklaştırıldığı belirtilen Boylu’ya karar önceki gün tebliğ edildi.

Cihan’a konuşan eski ADÜ Rektörü Boylu, şöyle konuştu: “Benim imzam, İzmir imzacıları arasında. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturmada yetkisizlik kararı verilerek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi, davanın sonlanması için ama burada Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı dava açmış. Mükerrer bir dava açılmasını da anlayamadım. İzmir’de açılan bir dava var, yasal süreç devam ediyor. Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı, tekrar ceza davası açmış. Ona istinaden 657’ye sokmuşlar ama normalde biz YÖK Kanunu’na, 2475 sayılı kanuna bağlıyız. Ona bağlı olarak da görevden uzaklaştırma tedbiri uygulandığı bana dün ADÜ’den tebliğ edildi. Soruşturmanın selameti açısından, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan’ın imzasıyla görevden uzaklaştırıldım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir