İzmir Alaçatı ve Zeytinelli için “acele kamulaştırma” kararı – Gazete Yolculuk
25 Şubat Salı 2020

İzmir Alaçatı ve Zeytinelli için “acele kamulaştırma” kararı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çeşme ve Urla’da acele kamulaştırma kararı aldı

Geçtiğimiz Eylül ayında Cumhurbaşkanlığı kararına göre, Alaçatı Turizm Merkezi’nin sınırları yeniden belirlenirken, Çeşme’de Ildır Mahallesi’nin olduğu bölge ve Germiyan Yalısı’ndan Mersin Körfezi’ne kadar olan geniş bir alanda kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi (KTKGB) olarak ilan edildi.

Acele kamulaştırma kararı

İzmir’in Çeşme ve Urla ilçelerindeki Alaçatı ve Zeytinelli mahallerinde bulunan “Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” kapsamındaki taşınmazların acele kamulaştırılmasına yönelik Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, bu mahallelerde yer alan taşınmazların, “2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanununun 8’inci maddesi uyarınca turizm yatırımlarına tahsisi amacıyla, tapuda Hazine adına tescil edilmek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına” karar verildi.

Acele kamulaştırma kapsamındaki alan, 511 parselden oluşuyor.

İlgili Haberler

Yazı gönderildi

İzmir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yatırımlar Şube Müdürlüğü tarafından ilgili yerle gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlığımızca turizmde ürün çeşitliğinin artırılması, turizm faaliyetlerinin yılın tamamına ve ülke geneline yayılarak ülkemizin turizm gelirlerinin artırılması, yeni istihdam alanları oluşturularak ekonomiye katkı sağlaması ve ayrıca dünyada değişen turizm taleplerinin karşılanması amacıyla ülkemizin sahip olduğu ve turizmin temel dayanak noktası olan doğal kültürel ve tarihi güzelliklerin koruma kullanma dengesine öncelik vererek bulundukları bölgenin ve ülkemizin menfaatlerini doğrultusunda değerlendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülmektedir. Bakanlığımızca Çeşme KTKGB sınırları içinde yürütülecek planlama çalışmalarına hazırlık sürecinde potansiyel alanların turizm amaçlı değerlendirilmesine yönelik etüt ve inceleme çalışmaları kapsamında KTKGB sınırları içerisinde kalan özel mülkiyete ait alanların bütüncül planlama kararları oluşturulmasına imkan sağlamak üzere kamulaştırılmasına ihtiyaç vardır. Çeşme Alaçatı ve Urla Zeytineli Mahallesi’nde bulunan taşınmazların kamulaştırma işlemlerine ivedilikle başlanacaktır.”

İlgili Gönderiler

Sonraki Gönderi

TRENDING